Ograniczenia w kontrolach trzeźwości przez koronawirusa

Zagrożenie koronawirusem wprowadza zmiany w kontrolach trzeźwości na polskich drogach. Jak się okazuje nowoczesne narzędzia do badania trzeźwości, które nie wymagają ustników mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Koronawirus przebieg choroby

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem układu oddechowego, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 i przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy obejmują gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny u około 15-20% osób zaobserwowano ciężki przebieg choroby, a  5% znajdowało się w stanie krytycznym. Nasilenie choroby związane jest z wiekiem i chorobami współistniejącymi.

Kontrole trzeźwości, a koronawirus

W związku z dużym zagrożeniem koronawirusem policjanci wprowadzają specjalne procedury. Aktualnie stosowane alkomaty Alcoblow nie wymagają ustnika i mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa. Jak podaje portal tvn24.pl do Komendy Głownej Policji trafiły pisma z Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA dotyczące przeprowadzania kontroli trzeźwości za pomocą aktualnych alkomatów. „Po zapoznaniu się z opisem prowadzonych badań, względem funkcjonariuszy i osób badanych pod kątem możliwości narażenia na biologiczny czynnik chorobotwórczy związany z użyciem urządzeń – alkomatów bezustnikowych typu Alcoblow zalecam zaprzestanie prowadzenia akcji przy pomocy w/w urządzeń” – napisała inspektor Helena Zacharska.

Co ciekawe charakterystyczne żółte alkomaty zostały zakupione właśnie z uwagi na higienę, bo nie wymagały zmiany jednorazowych ustników.

Policjanci zapewniają jednak, że nie przestaną badać trzeźwości a jedynie je ograniczą i zmienią formę przeprowadzania kontroli. Alkomaty Alcoblow zostaną zastąpione przez urządzenia z wymiennym ustnikiem. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka „ W każdym przypadku podejrzenia kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu będziemy badać trzeźwość za pomocą urządzeń wyposażonych w jednorazowe ustniki. Natomiast profilaktycznie, by zminimalizować ryzyko, do odwołania nie będziemy używać tych urządzeń, które nie mają wymienialnych ustników”.

Źródło: tvn24.pl, GIS

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

3 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

3 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

3 dni ago
  • Aktualności

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy…

3 dni ago
  • Aktualności

Polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2024 r. OC i AC droższe we wszystkich województwach.

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano…

3 dni ago
  • Aktualności

Zdalna weryfikacja tożsamości w UNIQA: bezpieczeństwo i wygoda dzięki mojeID

UNIQA wdrożyła cyfrowe potwierdzanie tożsamości podczas składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Usługę mojeID dostarcza ubezpieczycielowi hub technologiczny KIR.  Dzięki…

3 dni ago