Za osobami poszkodowanymi w wypadkach komunikacyjnych stoi zazwyczaj ubezpieczyciel OC, dzięki któremu ofiary wypadków poddawani są profesjonalnemu leczeniu i diagnostyce rehabilitacji. Niestety poszkodowani zamiast udziału w programach rehabilitacyjnych wolą szybką wypłatę gotówki.
Po niegroźnych wypadkach komunikacyjnych i stłuczkach, poszkodowani są w stanie natychmiast zgłosić ubezpieczycielowi konieczność naprawy samochodu.Tymczasem szkodę tzw. osobową, czyli związaną z ciałem, gdzie konieczna jest rehabilitacja powypadkowa, poszkodowani zgłaszają się dopiero po około 6-8 miesiącach.
W wielu przypadkach, rola zakładu ubezpieczeń po wypadkach komunikacyjnych nie kończy się tylko na wypłacie odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich ofertach posiadają specjalne programy rehabilitacyjne, które dzięki zaawansowanej diagnostyce i nowoczesnym leczeniu, pozwalają na powrót do zdrowia osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że programy nie mają zastosowania, ponieważ osoby poszkodowane, mimo propozycji ze strony ubezpieczyciela, nie chcą z nich skorzystać.
Polski system odszkodowawczy w pewnym stopniu zachęca do „czystych wypłat”. Ok. 75 proc. roszczeń od poszkodowanych dotyczy zadośćuczynień, czyli pieniędzy za rzeczy niemierzalne, jak ból i cierpienie. Zdecydowana mniejszość roszczeń związana jest z leczeniem i rehabilitacją. Dlaczego? Poszkodowani odmawiają rehabilitacji z obawy, że po jej przeprowadzeniu, zmniejszone im zostaną świadczenia rentowe i zadośćuczynienie.
Zarówno polskie jak i międzynarodowe firmy, w tym WHO, potwierdzają, że kluczowa jest wczesna i kompleksowa rehabilitacja powypadkowa. Pierwszym krokiem, który powinny postawić wszystkie środowiska skupiające osoby decyzyjne w obszarze opieki zdrowotnej, jest dyskusja o działaniach mających na celu przyspieszenie powrotu osób poszkodowanych do pełnej sprawności. Aby było to możliwe, konieczna jest rehabilitacja medyczna, społeczna, psychologiczna, zawodowa.
Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w Niemczech, gdzie istnieje funkcja koordynatora rehabilitacji, tzw. reha-managera, wspierającego osoby poszkodowane zarówno w powrocie do zdrowia, jak i życia społecznego. Bardzo istotne jest też rozpoczęcie rehabilitacji natychmiast, jak będzie to możliwe ze względów medycznych. Wczesna rehabilitacja pozwala osiągnąć rezultaty, które są nie do powtórzenia w późniejszym terminie. Koordynator nie tylko przeprowadzi poszkodowanego przez proces leczenia, ale także pozwoli uniknąć tego, co jest zbyt częstym obrazem, jeśli chodzi o ofiary wypadków – lekceważenia lub niedostatecznego wsparcia po wyjściu ze szpitala. Często objawia się to zderzeniem z rzeczywistością w postaci długich kolejek do specjalistów czy rehabilitacji. Tzw. wczesna rehabilitacja pozwala osiągnąć rezultaty, które są nie do powtórzenia w późniejszym terminie. Jeśli po leczeniu operacyjnym zabraknie natychmiastowej rehabilitacji, powstałych przykurczów, zwłóknień, itd. już nie da się odwrócić. Podczas wielomiesięcznego oczekiwania na rehabilitację dochodzi także do pogorszenia stanu psychicznego pacjentów.
Jak podkreślają eksperci z PIU – historia i obecna praktyka pokazują częste rozminięcie się z nadrzędną wartością, jaką jest zapewnienie w jak najkrótszym czasie możliwie najlepszych warunków powrotu do zdrowia i aktywności zawodowej – jeśli to możliwe – osób poszkodowanych. Poprawę sytuacji może przynieść przede wszystkim zgłoszenie szkody najszybciej, jak to możliwe, oraz wprowadzenie skoordynowanych działań wszystkich instytucji i podmiotów mających na to wpływ.
Źródło: www.piu.org.pl
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…