Categories: Aktualności

Czy podwyżki cen ubezpieczenia OC to efekt zmowy cenowej?

Temat podwyżek cen OC powraca jak bumerang. Tym razem UOKiK bada, czy ubezpieczyciele zmówili się, co do poziomu cen polis komunikacyjnych. Jeśli okaże się że tak – kary mogą sięgnąć 10 procent rocznych obrotów zakładów.

 
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Komisją Nadzoru Finansów przygląda się wzrostom cen na rynku ubezpieczeń. Urząd postanowił dokładnie sprawdzić, czy nie doszło do zmowy ubezpieczycieli oraz czy towarzystwa nie mogłyby obniżyć składek, zmniejszając inne koszty prowadzonej działalności. Jak potwierdził PAP prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał: „Zakłady które brały udział w zmowie zapłacą kary mogące sięgnąć 10 procent ich rocznych obrotów”. Jak dodaje: „ Nie można wykluczyć żadnej z możliwości – z perspektywy prawa antymonopolowego zmowa może dotyczyć zarówno sztucznego utrzymywania niskich cen, podziału rynku, jak i wprowadzania podwyżek”.
 
Jak może dojść do zawarcia nielegalnego porozumienia?
 
Wystarczy telefon, czy email. Jak podkreśla Niechciał: „Podsłuchem nie dysponujemy, a po tym, jak kilka naszych decyzji zostało wydanych na podstawie dowodów w postaci emaila – mamy świadomość, że przedsiębiorcy stosują urozmaicone formy uzgadniania warunków nielegalnych porozumień” .
 
Na wyniki badań poczekamy kilka tygodni
 
Prezes potwierdził, że urzędnicy badają rynek poprzez zastosowanie różnych czynności: „Są to między innymi ankiety z pytaniami o dane, które mają pomóc w ustaleniu mechanizmów kształtowania cen. To wstępny etap analizy. Na dane i wyjaśnienia przyjdzie więc poczekać jeszcze kilka tygodni”. Po pierwszej wstępnej analizie prezes UOKiK-u Marek Niechciał stwierdził, że obecne podwyżki OC są przynajmniej częściowo spowodowane czynnikami ekonomicznymi.
 
Jaki będzie następny krok?
 
UOKiK zamierza obecnie sprawdzić dokładnie kosztotwórcze czynniki OC i upewnić się, czy nie ma podstaw do wszczęcia działań administracyjnych w sprawie zmowy cenowej, tak jak było choćby w przypadku banków i transakcji kartami płatniczymi.
 
Źródło: www.forsal.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Top temat

Czy można mieć ubezpieczenie zdrowotne bez pracy?

Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ daje prawo do korzystania z powszechnej opieki medycznej na terenie całego kraju. Oznacza to, że pacjent…

2 godziny ago
  • Aktualności

UNIQA ubezpieczy startujących na imprezach IRONMAN w Polsce

Zawodnicy, którzy wystartują w 2024 roku na zawodach serii IRONMAN w Polsce, zostaną objęci ochroną ubezpieczeniową UNIQA. Polisa obejmuje ryzyko następstw…

23 godziny ago
  • Top temat

Zakaz wykonywania zawodu, tysiące złotych kary, wieloletnie procesy – to grozi za brak OC zawodowego

Przedstawiciele niektórych profesji m.in. zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych czy osoby wykonujące czynności agencyjne…

23 godziny ago
  • Aktualności

Ubezpieczenia obowiązkowe dla właściciela pojazdu

Który rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla właściciela pojazdu w Polsce? Kwestie te reguluje ustawa z 22 maja 2003 roku o…

1 dzień ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie na życie a choroby współistniejące

Osoby cierpiące na różne schorzenia czasami zastanawiają się, czy ubezpieczenie na życie w ich przypadku może stanowić ochronę. W jaki…

1 dzień ago
  • Aktualności

Assistance – niezbędny towarzysz w podróży

Assistance to ubezpieczenie przydatne podczas podróży samochodem. Dlaczego? Produkt ten zapewnia kompleksową ochronę w razie awarii pojazdu, wypadków czy innych nieprzewidzianych…

2 dni ago