Według najnowszych badań, 22 procent Polaków deklaruje, że odkłada pieniądze na przyszłość. Według Diagnozy Społecznej 2015 r. wynika, że nieco mniej osób oszczędza na wypadek różnych sytuacji losowych – 18 procent. Tylko zaledwie 5 procent swoje oszczędności przechowuje w formie plis oszczędnościowych.
Oszczędzamy więcej, ale… nadal z gorszym wynikiem od krajów strefy euro
Z roku na rok zwiększa się odsetek gospodarstw domowych, które deklarują posiadanie oszczędności. W 2007 r. było ich tylko 28 procent, ale już w 2013 r. ok. 40 procent, a w 2015 r. – 45 procent. Najczęściej oszczędności Polacy przechowują na rachunkach i lokatach bankowych. Niektórzy wciąż wolą gotówkę. Autorzy Diagnozy Społecznej 2015 r., komentują: „W porównaniu ze stabilnym poziomem tego odsetka w rundach badania z lat 2000, 2003 i 2005 wskazuje to na znaczącą zmianę zachowań oszczędnościowych gospodarstw. Oznacza to, że w znacznej grupie gospodarstw domowych osiągnięty został poziom dochodów pozwalający na gromadzenie oszczędności”. Dane Narodowego Banku Polskiego pokazują wzrost wartości oszczędności gospodarstw domowych o 15 procent w ciągu ostatnich dwóch lat. Mimo to, kraj nasz posiada o wiele gorszy wynik niż w innych krajach strefy euro, gdzie oszczędności deklaruje 96 procent gospodarstw domowych.
Nie odkładamy na nieruchomości
Jak wynika z analiz Polacy coraz rzadziej oszczędzają na zakup mieszkania lub domu. Jeszcze w 2013 r., około 10 procent gospodarstw deklarowało, że oszczędza na ten cel, a w ubiegłym roku odsetek osób oszczędzających na kupno domu, czy mieszkania spadł o 7 procent: „Jest to bardzo niewielki odsetek, biorąc pod uwagę, że wymagania banków i innych instytucji finansowych dotyczące wielkości koniecznego wkładu własnego w przypadku zakupu nieruchomości są coraz większe” – dodają autorzy badania.
Pieniądze wolimy trzymać „w skarpecie” bo nie ufamy instytucjom finansowym
Około 13 procent Polaków oszczędności trzyma w postaci gotówki w portfelach, zdaniem autorów badania: „Można tłumaczyć to brakiem zaufania do instytucji rynku finansowego” – komentują badacze. W ostatnich latach zaczynają zyskiwać na znaczeniu oszczędności w formie nieruchomości W formie funduszy inwestycyjnych polskie gospodarstwa domowe gromadzą niespełna 5 procent ogółu oszczędzanych kwot. Pozostałe formy oszczędzania to: lokaty walutowe – około 4 procent, polisy ubezpieczeniowe – prawie 5 procent, oraz akcje notowane na giełdzie – około 2 procent oszczędności.
Źródło: www.diagnoza.com
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…