Według najnowszych badań, 22 procent Polaków deklaruje, że odkłada pieniądze na przyszłość. Według Diagnozy Społecznej 2015 r. wynika, że nieco mniej osób oszczędza na wypadek różnych sytuacji losowych – 18 procent. Tylko zaledwie 5 procent swoje oszczędności przechowuje w formie plis oszczędnościowych.
Oszczędzamy więcej, ale… nadal z gorszym wynikiem od krajów strefy euro
Z roku na rok zwiększa się odsetek gospodarstw domowych, które deklarują posiadanie oszczędności. W 2007 r. było ich tylko 28 procent, ale już w 2013 r. ok. 40 procent, a w 2015 r. – 45 procent. Najczęściej oszczędności Polacy przechowują na rachunkach i lokatach bankowych. Niektórzy wciąż wolą gotówkę. Autorzy Diagnozy Społecznej 2015 r., komentują: „W porównaniu ze stabilnym poziomem tego odsetka w rundach badania z lat 2000, 2003 i 2005 wskazuje to na znaczącą zmianę zachowań oszczędnościowych gospodarstw. Oznacza to, że w znacznej grupie gospodarstw domowych osiągnięty został poziom dochodów pozwalający na gromadzenie oszczędności”. Dane Narodowego Banku Polskiego pokazują wzrost wartości oszczędności gospodarstw domowych o 15 procent w ciągu ostatnich dwóch lat. Mimo to, kraj nasz posiada o wiele gorszy wynik niż w innych krajach strefy euro, gdzie oszczędności deklaruje 96 procent gospodarstw domowych.
Nie odkładamy na nieruchomości
Jak wynika z analiz Polacy coraz rzadziej oszczędzają na zakup mieszkania lub domu. Jeszcze w 2013 r., około 10 procent gospodarstw deklarowało, że oszczędza na ten cel, a w ubiegłym roku odsetek osób oszczędzających na kupno domu, czy mieszkania spadł o 7 procent: „Jest to bardzo niewielki odsetek, biorąc pod uwagę, że wymagania banków i innych instytucji finansowych dotyczące wielkości koniecznego wkładu własnego w przypadku zakupu nieruchomości są coraz większe” – dodają autorzy badania.
Pieniądze wolimy trzymać „w skarpecie” bo nie ufamy instytucjom finansowym
Około 13 procent Polaków oszczędności trzyma w postaci gotówki w portfelach, zdaniem autorów badania: „Można tłumaczyć to brakiem zaufania do instytucji rynku finansowego” – komentują badacze. W ostatnich latach zaczynają zyskiwać na znaczeniu oszczędności w formie nieruchomości W formie funduszy inwestycyjnych polskie gospodarstwa domowe gromadzą niespełna 5 procent ogółu oszczędzanych kwot. Pozostałe formy oszczędzania to: lokaty walutowe – około 4 procent, polisy ubezpieczeniowe – prawie 5 procent, oraz akcje notowane na giełdzie – około 2 procent oszczędności.
Źródło: www.diagnoza.com
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…