Categories: Aktualności

Polacy nie czytają warunków umowy

Wakacje planujemy na kilka miesięcy przed wyjazdem – tak jest w większości przypadków. Wybierając wycieczkę sugerujemy się nie tyko ceną, warunkami w jakich będziemy spędzać letni czas, a także z warunkami umowy jaka zwieramy z danym biurem podróży. Ubezpieczenie turystyczne – jak i inne rodzaje ubezpieczeń, posiada wiele wyłączeń z ochrony, ale na to niestety w większości z nas, nie zwraca uwagi.

Wiele osób mając na uwadze, że może wydarzyć się coś, co nie pozwoli nam na uczestnictwo w  wycieczce wpłaca dodatkowo pieniądze na ubezpieczenie, aby mieć pewność, że pieniądze przeznczone na wakacje nie przepadną. Firmy turystyczne wprowadziły bowiem możliwość zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczenia, która gwarantuje zwrot kosztów imprezy turystycznej w której nie możemy uczestniczyć. Czy takie ubezpieczenie faktycznie chroni nas w przypadku niemożność skorzystania z wypoczynku? Podpisując umowę z ubezpieczycielem należy przestudiować dokładanie jej warunki. Istnieją bowiem takie wyłączenia, które wskazują przypadki w których zwrot kosztów nie nastąpi. Opis przypadku klientki, która z powodu choroby teścia, nie mgła uczestniczyć we wczasach, może być tego przykładem. Kobieta ze względu na zachorowanie teścia nie wyjechała na wakacje. Kobieta domagając się zwrotu kosztów powołała się na umowę, która gwarantowała zwrot kosztów. Jednak przypadek klientki, nie miał zastosowania w tym konkretnym przypadku. Dlaczego? Biuro podróży odniosło się w następujący sposób:  „podana przyczyna rezygnacji, którą jest w istocie nie nagłe zachorowanie jej teścia, ale pogorszenie się jego stanu zdrowia na skutek występującej u niego przewlekłej choroby układu krążenia, stanowi w świetle gwarancji zwrotu kosztów rezygnacji okoliczność wyłączającą jej odpowiedzialność“. Decyzją Sądu Okręgowego w Tarnowie sygn. akt: I Ca 95/15 –podtrzymano stanowisko biura podróży: „pkt 2 dodatkowej umowy o gwarancję zwrotu kosztów to odpowiedzialność Biura za zwrot kosztów jest jednak wyłączona, jeśli zdarzenie powodujące rezygnację jest np. następstwem choroby przewlekłej. Dowody zdaniem Sądu wskazywały natomiast, że przyjęcie teścia powódki do szpitala nie było wynikiem nagłego zdarzenia, lecz następstwem choroby przewlekłej“. Kobieta zatem nie doczytawszy dokładnie warunków umowy narażona została na nieprzyjemności. Należy pamiętać, że biura podróży działają w podobny do siebie sposób, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, należy bacznie zwracać uwagę na jej warunki. Przypadek kobiety ostatecznie zakończył się wypłatą odszkodowania, ale nie na podstawie dodatkowej umowy (o którą był spór) tylko podstawie Ogólnych Warunków Umowy – do czego umowa dodatkowa nie była potrzebna.
 
Źródło: gazetaprawna.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

4 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

4 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

4 dni ago
  • Aktualności

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy…

4 dni ago
  • Aktualności

Polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2024 r. OC i AC droższe we wszystkich województwach.

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano…

4 dni ago
  • Aktualności

Zdalna weryfikacja tożsamości w UNIQA: bezpieczeństwo i wygoda dzięki mojeID

UNIQA wdrożyła cyfrowe potwierdzanie tożsamości podczas składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Usługę mojeID dostarcza ubezpieczycielowi hub technologiczny KIR.  Dzięki…

4 dni ago