Categories: Aktualności

Polisy rolne z dofinansowaniem – oferty można sprawdzić w jednym miejscu

  • Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. obszar zasiewów zbóż ozimych był mniejszy niż w 2021 r. i wyniósł 4,4 mln ha (spadek o 3,1%). Wczesny start okresu wegetacji spowodował wystąpienie znacznych szkód na skutek przymrozków wiosennych. 
  • Rolnicy, którzy korzystają z dopłat bezpośrednich, mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia przynajmniej na połowę powierzchni upraw rolnych objętych dofinansowaniem. Z budżetu państwa otrzymają dopłatę do 65% wartości składki. 
  • Ochronę upraw oferuje 8 towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Ich ofertę można porównać w jednym miejscu, w wygodnej formule online. 

Umowy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na sprzedaż ubezpieczeń uprawowych z dopłatami z budżetu państwa podpisało osiem firm ubezpieczających. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ochrona w 2023 roku powinna obejmować co najmniej 50% powierzchni zasiewu, a polisy współfinansowane są z budżetu państwa aż do 65% składki. Ponadto ministerstwo rolnictwa przekonuje, że średnia wartość wsparcia bezpośredniego w Polsce w przeliczeniu na hektar będzie wzrastać w kolejnych latach. I tak według szacunków resortu w 2023 r. stawka płatności podstawowej w Polsce wyniesie ok. 116 EUR/ha.  

Kalkulacje składek i kompleksowa pomoc z dokumentacją konieczną do zawarcia ochrony są dostępne u ponad 3 tys. agentów CUK Ubezpieczenia. Nasi doradcy są obecni w całym kraju i mogą porównać oferty dotowanych polis uprawowych PZU, Ergo Hestia, Generali Agro, Interrisk, TUZ, TUW, AGRO Ubezpieczenia oraz VH Polska. Wszystkie oferty można również zobaczyć w jednym miejscu bez wychodzenia z domu. Nie tylko w zakresie ochrony obowiązkowej, ale i dodatkowych klauzul w uprawach czy ubezpieczenia gospodarstw i pojazdów rolniczych – mówi Justyna Zarzyka-Ślemp Manager ds. Rozwoju Ubezpieczeń Rolnych w CUK Ubezpieczenia. 

Według ekspertki CUK Ubezpieczenia, dokonując wyboru warto zwrócić uwagę czy dane Towarzystwo Ubezpieczeniowe (TU) oferuje tzw. stałą sumę ubezpieczenia, aby rolnik miał pewność, że odszkodowanie będzie wyliczone od wartości, na jaką zawarł umowę. Klimat się zmienia i wegetacja roślin może ruszać znacznie wcześniej niż miało to miejsce dotychczas. Niektóre TU oferują obecnie możliwość ubezpieczenia klauzuli tzw. wczesnych przymrozków wiosennych z ochroną już od 21.03. Ważne są też ryczałty za ujemne skutki przezimowania. Jedno z TU wprowadziło w tym sezonie ryczałt na poziomie 35%.  

Obowiązkowe zabezpieczenie upraw 

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w 2022 roku obszar zasiewów ozimych był mniejszy niż w 2021 r. Łączna powierzchnia zbóż wyniosła 4,4 mln ha. W bieżącym roku nieznacznie zmalała również powierzchnia zasiewów rzepaku i rzepiku (-3,6%). 

Rolnicy mogą uzyskać dopłaty do ubezpieczenia upraw – zarówno zbóż, rzepaku, rzepiku, ziemniaków, kukurydzy, buraków cukrowych, jak i plonów truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, roślin strączkowych, czy chmielu. Ochrona jest dostępna w pakietach w zależności od wybranego towarzystwa i z maksymalnymi sumami ubezpieczenia określonymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  
 

Wykupując obowiązkową polisę rolnicy zabezpieczają się przed niespodziewanymi zdarzeniami atmosferycznymi jak gradobicie, przymrozki, deszcze nawalne, powodzie, pożary, ale także lawiny, huragany, obsunięcia się ziemi czy negatywne dla upraw skutki przezimowania. W ramach obowiązkowych ubezpieczeń rolnych pełna ochrona rozpoczyna się dopiero po upłynięciu okresu karencji, który trwa, w zależności od towarzystwa, od kilku dni, do nawet dwóch tygodni podkreśla Justyna Zarzyka – Ślemp z CUK Ubezpieczenia. 

Polisa dobrowolna w korzystnej cenie 

Dla większego zabezpieczenia gospodarstw rolnych, opłaca się rozważyć dodatkowe ubezpieczenia dobrowolne. Są dostępne u większej liczby ubezpieczycieli, w wielu wariantach i rozszerzeniach. Dzięki nim rolnicy jeszcze skuteczniej zabezpieczą uprawy i hodowlę oraz posiadane mienie i majątek trwały. 

– Zaletą ochrony ponadstandardowej jest możliwość dopasowania sum ubezpieczenia oraz zakresu ochrony do aktualnych potrzeb i konkretnych upraw. W przypadku polis dobrowolnych mamy też do czynienia z większą konkurencją wśród ubezpieczycieli, co przekłada się na korzystne finansowo propozycje. W tych kwestiach doradcy CUK są do dyspozycji i służą pomocą poprzez najbardziej dogodną formułę: online, telefonicznie bądź w placówce – podsumowuje Justyna Zarzyka – Ślemp z CUK Ubezpieczenia. 

Ubezpieczenia maszyn rolniczych  

Wielogodzinne eksploatowanie maszyn rolniczych oraz poruszanie się nimi po drogach to czynniki zwiększające ryzyko uszkodzeń, pożarów lub wypadków z ich udziałem. Strata drogocennego i potrzebnego w gospodarstwie urządzenia, to ogromny kłopot dla rolnika. Dlatego trzeba pamiętać o ich zabezpieczeniu. Ubezpieczyciele oferują zarówno polisy roczne jak i okresowe, np. 3-miesięczne. 

– Ciągniki i przyczepy rolnicze muszą posiadać ustawowo całoroczne ubezpieczenie OC. Inaczej jest z kombajnami. Dopóki jest kredytowany, ubezpieczenie obejmuje okres 12 miesięcy. Po spłacie finansowania często rolnicy decydują się już na 3 miesięczną polisę i mają do tego prawo. Według analiz ok 30-35% kombajnów ma tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe. Warto wybrać jednak pełny zakres ochrony. Uszkodzone czy skradzione urządzenia trzeba jak najszybciej zastąpić nowymi, a na te często trzeba długo czekać. Dlatego wybierając polisę chroniącą kombajn czy ciągnik rolniczy warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel zapewnia pokrycie kosztu maszyny zastępczej w cenie ubezpieczenia. Oferowane są także różne rozszerzenia np. OC (odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych), NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) czy ochrona na wypadek awarii. Dodatkowo istnieje możliwość uwzględniania ryzyka związanego z transportem plonów – dodaje Justyna Zarzyka – Ślemp z CUK Ubezpieczenia.  
 

Warto wiedzieć, że część towarzystw ubezpieczeniowych dopuszcza zabezpieczenie pojazdów, które mają nawet 30 lat.  

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

17 godzin ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

17 godzin ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

20 godzin ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

2 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

2 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

3 dni ago