Categories: Aktualności

Do połowy listopada jest czas na ubezpieczenie upraw

Wszyscy rolnicy powinni pamiętać, że do połowy listopada trwa jesienny sezon na ubezpieczenie upraw. Brak polisy oznacza brak odszkodowania oraz zmniejszoną o połowę pomoc państwa w przypadku wystąpienia niespodziewanych, trudnych warunków atmosferycznych.
 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie upraw?

 
Wybierając ubezpieczenie warto opierać się na swoim doświadczeniu. Polisę często warto wykupić w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, w którym posiadamy już inne polisy zabezpieczające składniki naszego gospodarstwa. Warto pamiętać również, że polisa jest tańsza przy płatności jednorazowej, a wszystkie szczegóły dotyczące ochrony warto skonsultować z agentem.
 
Andrzej Janc z Polskiej Izby Ubezpieczeń mówi, że:
 
„Ważne jest też, żeby postanowienia umowne były sformułowane jasno i czytelnie. Zwłaszcza kryteria uznania szkody, definicje – co jest uznawane za grad, wiosenny przymrozek czy huragan, wreszcie sposób likwidowania szkody”
 

Od czego zależy wysokość składki?

 
Wysokość składki w głównej mierze zależy od rodzaju i gatunku uprawy, położenia (województwo, gmina, powiat) oraz od stawki taryfowej, która określona jest w procentach sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia dla poszczególnych upraw jest ustalana przez resort rolnictwa. Podstawową do wyliczenia odszkodowania jest suma ubezpieczenia, a jego kwota zależy m.in. od udziału własnego.
 

Rolnik sam może wybrać ryzyka

 
Wybierając ubezpieczenie upraw rolnik sam może wybrać jakie ryzyka chce objąć ochroną. Jesienią Towarzystwa Ubezpieczeniowe proponowały zwykle pakiet obejmujący takie ryzyka jak grad, przymrozki oraz ujemne skutki przezimowania. Warto wiedzieć, że rolnik może wykupić ubezpieczenie upraw od jednego ryzyka lub pakiet wybranych ryzyk przewidzianych w ustawie o ubezpieczeniu upraw rolnych.
 

Ile wynoszą dopłaty?

 
Dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczeniowych wynoszą do 65% składki w przypadku zawarcia przez rolnika umowy, która zawiera pakiet rodzajów ryzyka i określone przez TU stawki taryfowe, które nie przekraczają 9% sumy ubezpieczenia. Jeśli chodzi o uprawy rolne, które prowadzone są na użytkach V i VI klasy to stawka taryfowa może być większa (12% i 15% sumy ubezpieczenia).
 
Źródło: tygodnik-rolniczy.pl
 

Mateusz

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

18 godzin ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

18 godzin ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

21 godzin ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

2 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

2 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

3 dni ago