W obliczy aktualnej sytuacji w kraju, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że w uzasadnionych przypadkach może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie. Rozwiązanie tego typu jest możliwe w przypadkach związanych z wyjątkowo trudną sytuacją materialną lub życiową, spowodowaną np. takim żywiołem, jakim jest powódź.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomniał, że w uzasadnionych przypadkach może umorzyć karę za brak OC w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie. Kiedy takie rozwiązanie jest możliwe? Jeśli ktoś ma sprawę związaną z opłatą za brak OC w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (w trybie dobrowolnym lub egzekucyjnym) oraz jest osobą poszkodowaną wskutek powodzi (warunek łączny), może zwrócić się do Funduszu o umorzenie opłaty lub ulgę w spłacie. Taką wiadomość można wysłać pocztą elektroniczną (również pocztą tradycyjną lub przez konto w portalu UFG.pl). Ważne! Należy podać przynajmniej dwie z tych informacji:
Co istotne, osoby które utraciły dokumentację związaną z ubezpieczeniem OC dane ubezpieczyciela, który wystawił polisę dla danego pojazdu (nazwa i adres ubezpieczyciela oraz numer polisy) mogą bezpłatnie sprawdzić na stronie UFG.pl. Wystarczy wpisać w formularz numer rejestracyjny pojazdu albo numer VIN.
Jak już wyżej wspomniano, ze względu na wyjątkowo trudną sytuację materialną, majątkową lub życiową można złożyć wniosek o umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie kary za brak OC. Na stronie Funduszu dostępny jest gotowy wzór pisma, ale znacznie wygodniejszą formą kontaktu jest przesłanie wszelkich dokumentów po zalogowaniu się do swojego konta w portalu UFG. Doświadczenie pokazuje, że wybierając taką formę przesłania wniosku odpowiedź możemy otrzymać już następnego dnia roboczego (umieszona będzie ona na naszym koncie, powiadomienie otrzymamy też na podany wcześniej adres e-mail).
Przypominamy, że w myśl przepisów, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tego pojazdu. Warto zdawać sobie sprawę z roli, jaką pełni polisa OC. Ubezpieczenie to w razie szkody chroni obie strony uczestniczące w zdarzeniu – poszkodowanemu zapewnia rekompensatę finansową za wyrządzone szkody, a ubezpieczonemu ochronę majątku.
Nie zapominajmy, że prowadzenie pojazdu bez ważnego ubezpieczenia może nieść ze sobą ogromne konsekwencje finansowe – brak OC to nie tylko opłata nakładana przez UFG czy mandat od policji, ale także konieczność pokrycia kosztów zdarzenia drogowego, które w przypadku znacznych uszkodzeń mienia i obrażeń ciała poszkodowanego, mogą być bardzo duże.
Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…