Poszkodowani w wypadkach mało wiedzą o swoich prawach

Kwartalnik „Wypadki i Odszkodowania” przeprowadził niedawno konkurs na temat znajomości praw osób poszkodowanych w wypadkach. Jak wskazują wyniki plebiscytu niewiele osób wie jakie ma w tej dziedzinie prawa.

 
Jak podkreśla Tomasz Rosa, dyrektor Grupy Doradczej Prawno-Medycznej, wydawcy kwartalnika „Wypadki i Odszkodowania” i organizator akcji: „ wiele osób nie ma na w tej dziedzinie wystarczającej wiedzy. Blisko połowa wypełnionych ankiet konkursowych zawierała błędne odpowiedzi na pytanie dotyczące terminu przedawnienia roszczeń odszkodowawczych”.


Wyniki badania wskazują, że ponad 40 % ankietowanych źle odpowiedziało na pytanie dotyczące terminu przedawnienia roszczeń odszkodowawczych z tytułu szkody osobowej powstałej wskutek przestępstwa. Nieprawidłowy wynik to 3 lata, zaś prawidłowa odpowiedź brzmi: 20 lat. Jak twierdzi Tomasz Rosa wyniki wskazują jak mała mamy wiedze na temat odszkodowań: „ To pokazuje, jak małą mamy świadomość przysługujących nam w takiej sytuacji (na przykład po wypadku drogowym) praw w zakresie odszkodowań i jak wiele potrzeba jeszcze edukacji w tej dziedzinie”.
 
Tomasz Borkowski, redaktor merytoryczny Kwartalnika dodaje: „Udzielając przez cały miesiąc bezpłatnych porad prawnych w ramach konsultacji społecznych, zarówno w gdańskiej siedzibie firmy, jak podczas audycji na antenie lokalnego radia, chcieliśmy pomóc osobom, których nie stać na komercyjną pomoc prawną lub które nie mają wiedzy o przysługujących im świadczeniach odszkodowawczych. I jak potwierdziły wyniki naszej ankiety konkursowej, z tą znajomością prawa rzeczywiście nie jest najlepiej”.


Inne pytanie, dotyczące wypadków komunikacyjnych nie sprawiło już tak dużych problemów dla osób biorących udział w plebiscycie. Na pytanie: „Który z pasażerów samochodu, którego kierowca spowodował wypadek, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC z tytułu szkody osobowej?” – większość osób udzieliła prawidłowej odpowiedzi: każdy pasażer, niezależnie od stopnia pokrewieństwa i innych relacji między nim a kierowcą.

„Wyniki konkursu pokazują, że warto przeprowadzać takie edukacyjne akcje społeczne w zakresie odszkodowań i dlatego nasza akcja „Ty Decydujesz” na pewno będzie miała swoje następne odsłony” – zapowiada Tomasz Rosa.
 
Ankietę przygotowano w ramach konkursu towarzyszącego akcji społecznej „Twoje Zdrowie, Twój Bliski, Twoje Odszkodowanie – TY Decydujesz!”.
Źródło: www.wypadkiiodszkodowania.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena

Recent Posts

Bezpieczeństwo w podróży – jak wybrać dopasowane ubezpieczenie turystyczne? 

Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…

4 dni ago

Jak uzyskać odszkodowanie bez danych sprawcy? 

Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…

4 dni ago

Nie każda szkoda z OC – sprawdź, kiedy ubezpieczenie nie zadziała 

Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…

4 dni ago

Więcej niż jedna diagnoza – druga opinia medyczna w praktyce 

Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…

4 dni ago

Transformacja TUZ Ubezpieczenia 

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…

4 dni ago

Ranking, który mówi więcej niż statystyka. Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? 

Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…

4 dni ago