Aktualności

Pracownik najczęściej winny atakom hakerskim

Atak hakerski może doprowadzić do bardzo poważnych strat finansowych i wizerunkowych każdego przedsiębiorstwa. Statystyki pokazują, że aż w 28% ataków hakerskich udział mają pracownicy zaatakowanych firm, a 17% jest spowodowanych właśnie ich błędami. Warto mieć to na uwadze i zadbać o odpowiednią polisę.
 

Ryzyko cyberataku jest duże

 
Statystyki pokazują, że w ubiegłym roku doszło do ok. 6 mln ataków na polskich użytkowników w Polsce. Dokładnie informacje o charakterze ataków znajdują się w raporcie firmy Verizon „2018 Data Breach Investigations Report”. Dowiadujemy się m.in., że na 53 tys. incydentów, 2,2 tys. dotyczyło naruszenia bezpieczeństwa. 76% miało związek z wyłudzeniem pieniędzy, w jednej trzeciej ataków (28%) udział mieli pracownicy danej firmy. Bardzo duży odsetek stanowią ataki z nieumyślnych błędów i wycieku danych.
 
Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych powiedział:
 
„Tworząc katalog zdarzeń, które mogą spowodować wyciek danych, należy brać pod uwagę również incydenty o niewirtualnym charakterze. Do upowszechnienia informacji wrażliwych może dojść również wskutek kradzieży lub zgubienia służbowego komputera czy telefonu. Cyberbezpieczeństwo jest zatem zagadnieniem szerokim, w związku z czym oprócz wprowadzenia odpowiednich procedur i zakupu oprogramowania, przedsiębiorcy powinni również rozważyć zakup polisy ubezpieczeniowej chroniącej przed finansowymi skutkami cyberataków”
 

Jakie błędy mogą popełniać pracownicy?

 
Atak hakerski może być spowodowany m.in przez:

  • Niezniszczenie dokumentów, które zawierają poufne informacje
  • Wysłanie wiadomości e-mail do niewłaściwej osoby
  • Błędną konfigurację dostępu do serwerów
  • Korzystanie z prywatnych urządzeń w celach służbowych

 

Co daje ubezpieczenie?

 
Ubezpieczyciele oferują szeroki zakres i katalog zdarzeń oraz zagrożeń, który może skutkować wyciekiem danych. Nigdy jednak nie można mieć pewności, że uda się uniknąć naruszenia bezpieczeństwa. Kompleksowa polisa ubezpieczeniowa pozwala na zminimalizowanie strat finansowych i wizerunkowych z niego wynikających. Standardowa polisa zapewnia pokrycie kosztów, które mają związek z likwidacją zagrożenia oraz organizacją i naprawą skutków ataku. Dzięki uzyskanej pomocy można sprawnie odtworzyć system zabezpieczeń oraz odzyskać utracone dane. Oprócz tego jest możliwość przeprowadzenia kampanii informacyjnej dla klientów i wizerunkowej w związku z powstałym kryzysem. Uzyskane odszkodowanie ma pomóc w pokryciu kosztów, które wynikają z odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy, postępowań sądowych oraz kar administracyjnych, które zostały nałożone w związku z wyciekiem danych i atakiem hakerskim.
 
Źródło: Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, www.gp24.pl
 

Bartosz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Bartosz

Recent Posts

DallBogg z rekordową karą 

600 tysięcy złotych – tyle wynosi rekordowa kara, jaką Rzecznik Finansowy nałożył na DallBogg. Z…

5 godzin ago

Colonnade – elastyczna ochrona ubezpieczeniowa dla każdego podróżnika 

Rosnąca popularność wyjazdów wymaga nowoczesnych rozwiązań w zakresie ubezpieczeń. Colonnade odpowiada na te potrzeby, oferując…

5 godzin ago

Bezpieczeństwo w podróży – pomoc drogowa na wyciągnięcie ręki 

Podróż samochodem to nie tylko przyjemność, ale też ryzyko nieoczekiwanych problemów na drodze. W takich…

1 dzień ago

Trasti z nowym kapitałem. Polski insurtech przyciąga międzynarodowych inwestorów 

Polski rynek ubezpieczeń cyfrowych zyskuje na znaczeniu. Trasti, insurtech działający głównie w Polsce, właśnie pozyskał…

1 dzień ago

Nie każdy rower to rower. Co musimy wiedzieć, zanim wykupimy ubezpieczenie? 

Popularność rowerów, w tym tych z napędem elektrycznym, rośnie z każdym rokiem – podobnie jak…

2 dni ago

Bezpieczna jazda się opłaca – ruszyła nowa edycja akcji LINK4 

Ponad 3 tysiące kierowców wzięło udział w kampanii LINK4 promującej bezpieczną jazdę. Teraz ruszyła kolejna…

2 dni ago