Jak twierdzi Jan Grzegorz Prądzyński, w najbliższej przyszłości branża ubezpieczeniowa będzie musiała się zmierzyć z dużymi wyzwaniami regulacyjnymi. W segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych odnotowuje się złe wyniki ze względu na nieuregulowaną kwestię zadośćuczynienia za szkody osobowe.
Solvency II zaostrza wymogi wobec ubezpieczycieli
Wchodząca w życie z początkiem tego roku unijna dyrektywa Solvency II, znacznie zaostrzyła wymogi wypłacalności dla ubezpieczycieli. W związku z nowymi przepisami ubezpieczanie mają również więcej obowiązków informacyjnych przy przygotowywaniu oferty produktowej i sprzedaży.
„Przed branżą ubezpieczeniową trudne momenty. Najważniejszym obszarem, z jakim musi się zmierzyć, są wyzwania regulacyjne. Zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące wypłacalności zakładów ubezpieczeń. Związane jest to m.in. z dyrektywą Solvency II, która zwiększa obowiązki zakładów ubezpieczeń w zakresie gospodarki finansowej i bezpieczeństwa działania na rynku finansowym. (…) Kolejnym dużym wyzwaniem w ubezpieczeniach, np. komunikacyjnych, jest szeroko pojęty obszar szkód osobowych. Pomimo spadku liczby wypadków i ich ofiar odszkodowania zakładów ubezpieczeń znacząco wzrastają” -podkreśla Prądzyński.
Dane UFG wykazują wzrost wypłaty odszkodowań
Z danych UFG wynika, że wysokość świadczeń wypłaconych przez ubezpieczycieli z tytułu komunikacyjnych szkód osobowych w 2015 r. wzrosła o 12%. W ciągu kilku lat udział szkód osobowych w wypłatach wzrósł dwukrotnie, choć liczba osób zabitych i rannych w wypadkach drogowych zmniejszyła się o blisko 40%. W dużej mierze to efekt tego, że obecnie zgłaszane roszczenia za szkody osobowe dotyczą zdarzeń nawet sprzed kilkunastu lat, kiedy regulacje prawne nie uwzględniały płacenia zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej w wypadku. „ Należy pamiętać o tym, że ubezpieczyciele działają jak ci, którzy mają naprawić tę szkodę. Dlatego bardzo nam zależy na tym, żeby dla rodzin rozwiązania te były jak najlepsze i jak najszerzej pokryły stratę, której doznali” – przekonuje prezes PIU.
Ceny polis OC w górę
W 2015 roku zakłady ubezpieczeń wypłaciły świadczenia z tytułu 170 tys. komunikacyjnych szkód osobowych o wartości przekraczającej 1,3 mld zł. Jak podkreśla Prądzyński wypłaty te wpłynęły
znacząco na wyniki ubezpieczycieli. W ubezpieczeniach OC strata techniczna przekroczyła 1 mld zł. Dlatego, jak zaznacza Jan Grzegorz Prądzyński, towarzystwa stopniowo podnoszą ceny polis: „Zakłady muszą dostosować składkę do składki swoich kosztów. Straty branży wynikają ze znaczącego wzrostu odszkodowań. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w Polsce płacimy w tej chwili jedną z najniższych składek za OC komunikacyjne w Europie. Dlatego oferowane usługi muszą być dostosowane do aktualnej sytuacji rynkowej”– podkreśla prezes PIU.
Źródło: www.info.newseria.pl
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…