Kolejny długi weekend przed nami. Mając na uwadze, że w tym roku 31 maja jest dniem wolnym od pracy, wystarczy wziąć jeden dzień wolnego (piątek), by ponownie cieszyć się dłuższym weekendem. Pierwsze – wolne dni maja skłoniły Polaków do zagranicznych wyjazdów samochodem. Jak pokazują dane zebrane przez Mondial Assistance, 60 proc. więcej kierowców potrzebowało pomocy przy aucie w innym kraju, w porównaniu do tygodnia poprzedzającego majówkę.
Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance: „Tegoroczna majówka była naprawdę bardzo długa. Wystarczyło wziąć 3 dni urlopu aby wypoczywać 9 dni (28.04.- 6.05.). Przełożyło się to na ilość telefonów z prośbą o pomoc, które odebrali pracownicy Centrum Operacyjnego. Porównując majówkę do okresu 14.04.-22.04. można zauważyć, że Polacy postanowili wyjechać z kraju i odpoczywali przede wszystkim w Europie. Na terenie Polski nastąpił spadek wezwań assistance drogowego o 25 proc”.
„W przypadku kierowców korzystających z usług Mondial Assistance na terenie Polski również przeważały powiadomienia związane z awarią samochodu (74 proc., spadek o 20 p.p.). Kolejną przyczynę telefonów z prośbą o pomoc stanowił wypadek (21 proc., spadek o 40 p.p.). Najczęściej organizowaliśmy holowanie samochodu (70 proc., spadek o 8 p.p.), następnie samochód zastępczy (30 proc., spadek o 35 p.p.) oraz naprawę na miejscu (18 proc., wzrost o 1 p.p.). Największe zapotrzebowanie na usługi pomocowe poza granicami Polski pochodziło z Niemiec (32 proc.), Austrii oraz Włoch (po 9 proc.), Francji (8 proc.), a także z Chorwacji i Czech (po 7 proc.)” – dodaje Ruszowski.
Dzięki EKUZ w nagłych przypadkach możemy skorzystać z pomocy medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA. Osoba, która posiada EKUZ ma prawo do takich samych świadczeń zdrowotnych jak obywatele państwa, w którym aktualnie przebywają. Jednak sam dokument nie zapewni nam pomocy medycznej w sytuacji, gdy będziemy musieli (z powodu stanu zdrowia) wracać do Polski przy pomocy transportu medycznego.
„Po pierwsze, działa tylko w Europie. Po drugie, wcale nie gwarantuje, że pomoc, jaka zostanie nam udzielona, będzie darmowa. Mieszkając w Polsce przyzwyczailiśmy się, że w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej wszystko jest „za darmo”. W Austrii na przykład trzeba dopłacać za każdy dzień pobytu w szpitalu – od 12 do 20 euro. EKUZ gwarantuje nam, że publiczny system opieki zdrowotnej w Grecji, Hiszpanii czy innym europejskim kraju potraktuje nas dokładnie tak, jak swoich obywateli. Czyli jeśli trafimy do austriackiego szpitala, będziemy musieli zapłacić” – przestrzega Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Źródło: www.mondial-assistance.pl www.strefabiznesu.pl www.newsweek.pl
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…