Kolejny długi weekend przed nami. Mając na uwadze, że w tym roku 31 maja jest dniem wolnym od pracy, wystarczy wziąć jeden dzień wolnego (piątek), by ponownie cieszyć się dłuższym weekendem. Pierwsze – wolne dni maja skłoniły Polaków do zagranicznych wyjazdów samochodem. Jak pokazują dane zebrane przez Mondial Assistance, 60 proc. więcej kierowców potrzebowało pomocy przy aucie w innym kraju, w porównaniu do tygodnia poprzedzającego majówkę.
Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance: „Tegoroczna majówka była naprawdę bardzo długa. Wystarczyło wziąć 3 dni urlopu aby wypoczywać 9 dni (28.04.- 6.05.). Przełożyło się to na ilość telefonów z prośbą o pomoc, które odebrali pracownicy Centrum Operacyjnego. Porównując majówkę do okresu 14.04.-22.04. można zauważyć, że Polacy postanowili wyjechać z kraju i odpoczywali przede wszystkim w Europie. Na terenie Polski nastąpił spadek wezwań assistance drogowego o 25 proc”.
„W przypadku kierowców korzystających z usług Mondial Assistance na terenie Polski również przeważały powiadomienia związane z awarią samochodu (74 proc., spadek o 20 p.p.). Kolejną przyczynę telefonów z prośbą o pomoc stanowił wypadek (21 proc., spadek o 40 p.p.). Najczęściej organizowaliśmy holowanie samochodu (70 proc., spadek o 8 p.p.), następnie samochód zastępczy (30 proc., spadek o 35 p.p.) oraz naprawę na miejscu (18 proc., wzrost o 1 p.p.). Największe zapotrzebowanie na usługi pomocowe poza granicami Polski pochodziło z Niemiec (32 proc.), Austrii oraz Włoch (po 9 proc.), Francji (8 proc.), a także z Chorwacji i Czech (po 7 proc.)” – dodaje Ruszowski.
Dzięki EKUZ w nagłych przypadkach możemy skorzystać z pomocy medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA. Osoba, która posiada EKUZ ma prawo do takich samych świadczeń zdrowotnych jak obywatele państwa, w którym aktualnie przebywają. Jednak sam dokument nie zapewni nam pomocy medycznej w sytuacji, gdy będziemy musieli (z powodu stanu zdrowia) wracać do Polski przy pomocy transportu medycznego.
„Po pierwsze, działa tylko w Europie. Po drugie, wcale nie gwarantuje, że pomoc, jaka zostanie nam udzielona, będzie darmowa. Mieszkając w Polsce przyzwyczailiśmy się, że w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej wszystko jest „za darmo”. W Austrii na przykład trzeba dopłacać za każdy dzień pobytu w szpitalu – od 12 do 20 euro. EKUZ gwarantuje nam, że publiczny system opieki zdrowotnej w Grecji, Hiszpanii czy innym europejskim kraju potraktuje nas dokładnie tak, jak swoich obywateli. Czyli jeśli trafimy do austriackiego szpitala, będziemy musieli zapłacić” – przestrzega Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Źródło: www.mondial-assistance.pl www.strefabiznesu.pl www.newsweek.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…