W poniedziałek 30 września w Polsce szalała wichura. Silne wiatry w porywach do 100 km/h uszkodziły wiele budynków i samochodów. Jak informował Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) – wskutek wiatru uszkodzonych zostało 397 dachów, w tym 246 na budynkach mieszkalnych. Do dziś trwa usuwanie skutków po przejściu silnych wiatrów. Jak skutecznie ochronić się przed ujemnymi skutkami oddziaływania przyrody?
W skrajnych przypadkach skutki anomalii pogodowych mogą spowodować utratę dorobku całego życia. W ubiegłym tygodniu najwięcej odnotowano w województwach: wielkopolskim (53), śląskim (52), łódzkim (42). O godzinie 6.00 w dniu 1 października bez prądu pozostawało 27 tys. odbiorców. Najwięcej w województwach: mazowieckim (9,7 tys.), łódzkim (10,6 tys.) oraz lubelskim (8,6 tys.). Straż pożarna interweniowała około 6050 razy, a interwencje dotyczyły głównie usuwania wiatrołomów oraz zabezpieczanie uszkodzonych dachów. Straty po przejściu wichur były ogromne.
Liczby mówią same za siebie. Częstotliwość silnych wiatrów w Polsce zwiększa się z roku na rok, a skutki zniszczeń po nawałnicach i gradobiciach mogą być ogromne. Mając to na uwadze, aby chronić swój dorobek Polacy powinni odpowiednio go zabezpieczyć. Na rynku ubezpieczeń nie istnieje ochrona ubezpieczeniowa tylko przed samym wiatrem. Zdecydowana większość polis mieszankowych zawiera w swoim zakresie skutki zdarzeń losowych do których zalicza się min. działania silnych wiatrów czy huraganów. Tu jednak należy zwrócić uwagę na definicje poszczególnych zjawisk przyrody. W jednym TU huragan może być zdefiniowany inaczej niż w innym zakładzie ubezpieczeń.
Zaraz po ustąpieniu wichury należy natychmiast przystąpić do działań, aby zapobiec zwiększaniu szkody. Np. w przypadku zerwania dachu należy przenieść wszystkie ruchomości, w miejsce, gdzie nie ulegną zniszczeniu. Niezbędne jest również prowizoryczne zadaszenie. Wszelkie działania należy udokumentować (fotografie, czy nagranie filmu znacznie ułatwi ubezpieczycielowi oszacowanie szkód). Jeśli konstrukcja domu zostanie uszkodzona lub jeśli pomieszczenia w domu zostaną zalane należy również spisać straty.
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące zgłoszenia szkody znajdują się w ogólnych warunkach umowy (OWU). Zazwyczaj ubezpieczyciel zaznacza, iż szkodę należy zgłosić za pomocą infolinii lub pisemnie. W monecie zgłoszenia szkody rozpoczyna się proces likwidacji szkód. Warto pamiętać również o terminach zgłoszenia szkody – te informacje znajdziemy również w części OWU.
Źródło: www.rcb.gov.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…