Categories: Prawo

PZU: „Spokojnie mieszkaj” przypomina o zagrożeniach dla naszego domu

Co prawda na rynku ubezpieczeń widać wyraźny wzrost zainteresowania ochroną naszego mienia, to jednak nadal większość z nas przypomina sobie o polisie w momencie doświadczenia szkody. Aby to zmienić eksperci z PZU przygotowali kompendium wiedzy na temat polis mieszkaniowych i zagrożeniach jakie czyhają na nas praktycznie każdego dnia.

 
Największy polski ubezpieczyciel wziął lupę polisy mieszkaniowe w Polsce. W poradniku „Spokojnie mieszkaj” przygotowanym we współpracy m.in. z Polską Izbą Ubezpieczeń znaleźć można cenne informacje i wskazówki zarówno dla klientów jak i osób zainteresowanych tym rynkiem.
 
Anna Dyga, Kierownik Zespołu Ubezpieczeń Majątkowych Klienta Indywidualnego w PZU podkreśla, ja wiele szkód w mieszkaniach nie jest zależne od nas: „ Lektura poradnika pt.: „Spokojnie mieszkaj” zwraca uwagę na zdarzenia niezależne od nas, które w jednej chwili mogą zniszczyć cały nasz dobytek. Znajdziemy w nim informacje co nam zagraża, jak się od tego uchronić, jakich błędów unikać przy zawieraniu umowy oraz jakie korzyści daje polisa mieszkaniowa oprócz tradycyjnego ubezpieczenia majątku. Rozprawiamy się też z mitem wysokiej ceny ubezpieczenia”.
 
Pożary, powodzie , zalania – to może spotkać każdego
 
Na terenie Polski wyznaczone jest 267 obszarów zagrożonych powodzią. 136 588 – aż tyle razy w latach 2011–2015 interweniowała straż pożarna z powodu przyboru wód i opadów deszczu. Nie jest to jedyne zagrożenie związane z destrukcyjnym działaniem sił natury. W samym 2015 roku, z powodu silnych wiatrów i trąb powietrznych, straż pożarna interweniowała 68 459 razy.
 
Innym zagrożeniem dla naszego domu, o którym zazwyczaj nie myślimy, są pożary. Jak podaje PSP: „W Polsce co roku w mieszkaniach i budynkach mieszkalnych powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów, a statystyki wskazują, że średnio rocznie w tego typu pożarach ginie około 400–500 osób.”
 
Niezwykle częstymi zdarzeniami, które spędzają nam sen z powiek, są kradzieże i dewastacje mienia. W 2015 roku policja odnotowała 150 800 kradzieży, 94 680 kradzieży z włamaniem oraz 43 777 uszkodzeń rzeczy. W przeciwieństwie do zagrożeń związanych z warunkami atmosferycznymi, te zdarzenia nie podlegają sezonowości, podobnie jak straty wynikające z czyjejś nieuwagi.
 
Z danych PZU wynika jednak, że zdecydowanie najwięcej zanotowanych szkód w domach to zalania, czyli wszelkie szkody związane z awarią instalacji wodnej, np. pękające wężyki doprowadzające wodę do baterii czy awarie urządzeń domowych, m.in. pralek, zmywarek. Za szkody związane z zalaniem ubezpieczyciel wypłacił w 2015 roku ponad 70 mln zł.
 
Czy Polacy czują się bezpiecznie?
 
Skonfrontujmy te dane z naszym poczuciem bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich 15 lat diametralnie zmieniła się w Polsce opinia na jego temat. W kwietniu 2015 roku 66% osób zapytanych przez CBOS stwierdziło, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, natomiast jedynie 28% badanych było przeciwnego zdania. Poczucie bezpieczeństwa może jednak usypiać naszą czujność i sprawiać, że nie widzimy potrzeby ubezpieczania majątku. Podstawową barierą, która ogranicza kupowanie ubezpieczeń w Polsce, jest brak świadomości Polaków co do potrzeby ubezpieczenia oraz wynikające stąd niskie zainteresowanie rynkiem ubezpieczeń. Traktujemy polisę jak kolejną formę opodatkowania.
 
Ubezpieczenie od wszystkich rodzajów ryzyka niesie za sobą wiele korzyści.
 
Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko ochrona nieruchomości. Może ono obejmować również ruchomości domowe, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy assistance. Dodatkowo w ramach „pakietu mieszkaniowego” można z korzystać z dodatkowych form ubezpieczenia, takich jak ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków lub ubezpieczenie ochrony prawnej. To drugie pozwala nam na skorzystanie z pomocy adwokata czy radcy prawnego w sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy np. do sporządzenia umowy z firmą budowlaną. Gwarantuje klientowi odszkodowanie w razie tradycyjnych szkód oraz chroni go od szkód nietypowych, np. spowodowanych przez dzikie zwierzęta, a także tych, których nawet nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
 
Poradnik można pobrać ze strony: http://media.pzu.pl/pr/323059/jak-bardzo-jestesmy-bezpieczni-we-wlasnym-domu-poradnik-spokojnie-mieszkaj
 
Źródło: www.pzu.pl
 

Mateusz

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

3 dni ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

3 dni ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

3 dni ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

4 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

4 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

5 dni ago