Na stronie Rzecznika Ubezpieczonych został opublikowany raport dotyczący skarg przyjętych w I kwartale 2015 roku. Z 4058 skarg dotyczących ubezpieczeń gospodarczych ok. 73% dotyczyło zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń Działu II, a więc pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych.
Z przedstawionego raportu wynika, że nadal większość zgłoszeń dokonują sami uprawnieni, za pośrednictwem pełnomocników i innych podmiotów zgłoszono tylko 1186 spraw.
Czego dotyczyły skargi
W Dziale I ubezpieczenia na życie – największa liczba skarg dotyczyła ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, w przypadku których podnoszono zarzuty wysokich opłat likwidacyjnych. Sprawy przekazywane do Rzecznika Ubezpieczonych dotyczyły również odmowy uznania roszczenia przez ubezpieczyciela. W Dziale II – pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych, największa liczba skarg dotyczyła obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Z Raportu Rzecznika Ubezpieczonych wynika, iż zgłoszenia często dotyczyły problemów z uzyskaniem pełnej rekompensaty kosztów za wynajmem pojazdu zastępczego, jak również problemów związanych z samym procesem likwidacji szkody kwalifikowanej jako szkoda całkowita.
Poniżej przedstawiamy, jakich ubezpieczeń dotyczyły skargi jakie wpłynęły do Rzecznika Ubezpieczonych w pierwszym kwartale 2015 roku.
Na które TU były skargi
Skargi kierowane do Rzecznika Ubezpieczonych dotyczą prawie wszystkich TU działających na rynku. Zestawiając liczbę skarg z procentowym udziałem TU w rynku najgorszy wynik uzyskały w Dziale I: TU INTER – ŻYCIE Polska S.A., Skandia Życie TU S.A., WTUŻiR Concordia Capital S.A. natomiast w Dziale II: TUiR Partner S.A., Generali TU S.A., TUZ TUW.
Skargi dotyczyły również oddziałów zagranicznych Towarzystw Ubezpieczeniowych w Polsce. Prowadzono 179 spraw wobec Proamy, 75 Axa direct, 39 Liberty Ubezpieczenia.
W zakresie ubezpieczeń emerytalnych większość skarg, bo aż 75%, dotyczyło ZUS.
Zgłoszenie i co dalej
Biuro Rzecznika Ubezpieczonych potwierdza, że wobec 3145 przyjętych skarg podjęto już interwencję, z czego wobec prawie 1000 spraw zapadła decyzja. Niestety większość odpowiedzi Rzecznika była negatywna, tylko w 232 sprawach nastąpiła zmiana stanowiska na korzyść skarżącego.
Pełny raport Rzecznika Ubezpieczonych do przeczytania tutaj.
Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…
Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…