Categories: Prawo

Raport Rzecznika Ubezpieczonych dot. skarg

Na stronie Rzecznika Ubezpieczonych został opublikowany raport dotyczący skarg przyjętych w I kwartale 2015 roku. Z 4058 skarg dotyczących ubezpieczeń gospodarczych ok. 73% dotyczyło zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń Działu II, a więc pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych.

Z przedstawionego raportu wynika, że nadal większość zgłoszeń dokonują sami uprawnieni, za pośrednictwem pełnomocników i innych podmiotów zgłoszono tylko 1186 spraw.
 
Czego dotyczyły skargi
 
W Dziale I ubezpieczenia na życie – największa liczba skarg dotyczyła ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, w przypadku których podnoszono zarzuty wysokich opłat likwidacyjnych. Sprawy przekazywane do Rzecznika Ubezpieczonych dotyczyły również odmowy uznania roszczenia przez ubezpieczyciela. W Dziale II – pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych, największa liczba skarg dotyczyła obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Z Raportu Rzecznika Ubezpieczonych wynika, iż zgłoszenia często dotyczyły problemów z uzyskaniem pełnej rekompensaty kosztów za wynajmem pojazdu zastępczego, jak również problemów związanych z samym procesem likwidacji szkody kwalifikowanej jako szkoda całkowita.
 
Poniżej przedstawiamy, jakich ubezpieczeń dotyczyły skargi jakie wpłynęły do Rzecznika Ubezpieczonych w pierwszym kwartale 2015 roku.
 

 
Na które TU były skargi
 
Skargi kierowane do Rzecznika Ubezpieczonych dotyczą prawie wszystkich TU działających na rynku. Zestawiając liczbę skarg z procentowym udziałem TU w rynku najgorszy wynik uzyskały w Dziale I: TU INTER – ŻYCIE Polska S.A., Skandia Życie TU S.A., WTUŻiR Concordia Capital S.A. natomiast w Dziale II: TUiR Partner S.A., Generali TU S.A., TUZ TUW.
 
Skargi dotyczyły również oddziałów zagranicznych Towarzystw Ubezpieczeniowych w Polsce. Prowadzono 179 spraw wobec Proamy, 75 Axa direct, 39 Liberty Ubezpieczenia.
W zakresie ubezpieczeń emerytalnych większość skarg, bo aż 75%, dotyczyło ZUS.
 
Zgłoszenie i co dalej
 
Biuro Rzecznika Ubezpieczonych potwierdza, że wobec 3145 przyjętych skarg podjęto już interwencję, z czego wobec prawie 1000 spraw zapadła decyzja. Niestety większość odpowiedzi Rzecznika była negatywna, tylko w 232 sprawach nastąpiła zmiana stanowiska na korzyść skarżącego.
 
Pełny raport Rzecznika Ubezpieczonych do przeczytania tutaj.

Bartosz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Bartosz

Recent Posts

Analitycy PZU wśród najlepiej prognozujących wskaźniki polskiej gospodarki 

W najnowszej edycji prestiżowego konkursu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na najlepszych analityków makroekonomicznych drugie miejsce zajął…

17 godzin ago

EDU Plus InterRisk – solidne wsparcie w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia 

Nawet przy największej ostrożności nie można przewidzieć wszystkiego. A niestety wypadki najmłodszych nadal zdarzają się…

17 godzin ago

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW na wakacjach? 

Do wakacji zostało już niewiele czasu. Planując wakacyjny wyjazd niewątpliwie warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.…

2 dni ago

Nowa oferta Allianz – Leczenie Szpitalne w Polsce 

W odpowiedzi na potrzeby klientów Allianz Polska wprowadziło do swojej oferty nowy produkt – Leczenie…

2 dni ago

Jak działa OC w życiu prywatnym? 

O ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym wielu z nas słyszało, jednak czy mamy świadomość…

3 dni ago

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem? Jakie będzie najlepsze? 

Wynajmowanie nieruchomości to inwestycja, na którą decyduje się wiele osób. Jednak działalność tego typu wiąże się…

3 dni ago