Na stronie Rzecznika Ubezpieczonych został opublikowany raport dotyczący skarg przyjętych w I kwartale 2015 roku. Z 4058 skarg dotyczących ubezpieczeń gospodarczych ok. 73% dotyczyło zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń Działu II, a więc pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych.
Z przedstawionego raportu wynika, że nadal większość zgłoszeń dokonują sami uprawnieni, za pośrednictwem pełnomocników i innych podmiotów zgłoszono tylko 1186 spraw.
Czego dotyczyły skargi
W Dziale I ubezpieczenia na życie – największa liczba skarg dotyczyła ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, w przypadku których podnoszono zarzuty wysokich opłat likwidacyjnych. Sprawy przekazywane do Rzecznika Ubezpieczonych dotyczyły również odmowy uznania roszczenia przez ubezpieczyciela. W Dziale II – pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych, największa liczba skarg dotyczyła obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Z Raportu Rzecznika Ubezpieczonych wynika, iż zgłoszenia często dotyczyły problemów z uzyskaniem pełnej rekompensaty kosztów za wynajmem pojazdu zastępczego, jak również problemów związanych z samym procesem likwidacji szkody kwalifikowanej jako szkoda całkowita.
Poniżej przedstawiamy, jakich ubezpieczeń dotyczyły skargi jakie wpłynęły do Rzecznika Ubezpieczonych w pierwszym kwartale 2015 roku.
Na które TU były skargi
Skargi kierowane do Rzecznika Ubezpieczonych dotyczą prawie wszystkich TU działających na rynku. Zestawiając liczbę skarg z procentowym udziałem TU w rynku najgorszy wynik uzyskały w Dziale I: TU INTER – ŻYCIE Polska S.A., Skandia Życie TU S.A., WTUŻiR Concordia Capital S.A. natomiast w Dziale II: TUiR Partner S.A., Generali TU S.A., TUZ TUW.
Skargi dotyczyły również oddziałów zagranicznych Towarzystw Ubezpieczeniowych w Polsce. Prowadzono 179 spraw wobec Proamy, 75 Axa direct, 39 Liberty Ubezpieczenia.
W zakresie ubezpieczeń emerytalnych większość skarg, bo aż 75%, dotyczyło ZUS.
Zgłoszenie i co dalej
Biuro Rzecznika Ubezpieczonych potwierdza, że wobec 3145 przyjętych skarg podjęto już interwencję, z czego wobec prawie 1000 spraw zapadła decyzja. Niestety większość odpowiedzi Rzecznika była negatywna, tylko w 232 sprawach nastąpiła zmiana stanowiska na korzyść skarżącego.
Pełny raport Rzecznika Ubezpieczonych do przeczytania tutaj.
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…