Top temat

Rejestracja samochodu z zagranicy – jak to zrobić?

Kupno samochodu daje dużo radości, jednak posiadanie go wiąże się także z koniecznością zadbania o wszystkie sprawy formalne. Obowiązki nowego właściciela to nie tylko rejestracja samochodu. Formalności pojawia się więcej, gdy używane auto sprowadzamy z zagranicy. 

  • Rejestracja samochodu – jakie formalności trzeba załatwić przy zakupie auta z zagranicy?
  • Rejestracja pojazdu z Belgii – podstawowe informacje

W tekście znajdziesz podstawowe informacje dotyczące rejestracji samochodu z zagranicy.

Rejestracja samochodu – jakie formalności trzeba załatwić przy zakupie auta z zagranicy?

Jeśli decydujemy się sprowadzić używany samochód z zagranicy na lawecie, wówczas sprawa jest prosta, ponieważ w takiej sytuacji wystarczy zarejestrować auto tuż po jego sprowadzeniu do kraju i jak najszybciej wykupić ubezpieczenie OC, które jest zresztą obowiązkowe. 

Co jednak w sytuacji, gdy chcemy samodzielnie przyjechać do Polski nowo zakupionym samochodem? Wówczas właściciel auta musi posiadać wyjazdowe tablice rejestracyjne, OC obowiązujące na czas ważności tablic oraz ważny przegląd techniczny samochodu. Jeśli wymienione warunki są spełnione, nowy właściciel pojazdu ma trzydzieści dni od przekroczenia granicy by dokonać rejestracji pojazdu w Polsce.

Jeśli samochód sprowadzamy z innego kraju i nie posiada ważnej polisy OC ani Zielonej Karty, duża liczba towarzystw będzie oferować krótkoterminowe ubezpieczenie (taka polisa chroni auto najpóźniej do dnia rejestracji w Polsce, czyli przez pierwsze trzydzieści dni). Warto jednak pamiętać, że to jednorazowa polisa i nie będzie możliwości jej przedłużenia. W trakcie kupna auta z zagranicy powinniśmy też pomyśleć o tym, jak bezpiecznie i legalnie przetransportować je do naszego kraju. 

Do chwili dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności po zakupie pojazdu i powrocie do kraju, nowy samochód pozostaje niezarejestrowany. By nasz pojazd mógł bez problemów przekroczyć granicę, do wyboru mamy głównie 2 możliwości. Pierwsza z nich to tablice tymczasowe. Ich posiadanie jest konieczne, jeżeli wracamy do Polski świeżo zakupionym autem. Dodajmy, że w naszym kraju jeżdżenie po drogach publicznych autem, które nie posiada tablic rejestracyjnych, jest niezgodne z przepisami.

Druga możliwość to laweta. Jeżeli nie decydujemy się na tablice tymczasowe, alternatywę stanowi wynajem lawety, dzięki której możliwe jest legalne i bezpieczne przetransportowanie naszego nowego auta do Polski.

Sprowadzanie samochodu z zagranicy wiąże się także z koniecznością zapłacenia akcyzy. Jej wysokość jest uzależniona od faktycznej wartości pojazdu i pojemności jego silnika. Same stawki podatku akcyzowego są regulowane przez UE. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://autoumowa.pl/kupilem-samochod-co-dalej-formalnosci/.

Rejestracja pojazdu z Belgii – podstawowe informacje

Przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą, trzeba dowiedzieć się, czego w późniejszym czasie będzie wymagał od nas Wydział Komunikacji. Często występujący problem, z którym wiąże się rejestracja auta z Belgii, to umowa zawarta tylko w języku obcym. Powinniśmy pamiętać o tym, że Wydział Komunikacji nie przyjmie umowy zawartej w obcym języku, dlatego będzie nam potrzebna pomoc tłumacza przysięgłego.

By zminimalizować ryzyko przy kupnie auta z zagranicy, warto zawczasu dowiedzieć się, czy auto nie widnieje na liście pojazdów skradzionych, albo czy było wcześniej wykorzystane do innych celów niż prywatne (np. jako taksówka). Nie możemy sprawdzić historii danego pojazdu, bez posiadania numeru rejestracyjnego samochodu, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji auta.

Bez względu na to, czy rejestrujemy nasze auto sprowadzone z zagranicy, czy kupione od polskiego sprzedawcy, musimy w Wydziale Komunikacji przedstawić właściwą dokumentację, która będzie potrzebna do rejestracji. W przypadku pojazdu z zagranicy liczba wymaganych dokumentów będzie większa. Musimy zadbać, by do rąk pracownika Wydziału Komunikacji trafiły następujące dokumenty:

  • umowa kupna-sprzedaży;
  • karta pojazdu (jeśli została wydana);
  • dowód rejestracyjny;
  • dowód opłacenia akcyzy;
  • zagraniczne tablice rejestracyjne (gdy sam sprowadziłeś pojazd);
  • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym;
  • dowód uiszczenia opłat za rejestrację pojazdu.

Artykuł partnera

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago