Cyberprzestępczość jest już dzisiaj tematem dobrze znanym nie tylko specjalistom IT, ale też większości firm, które naturalną koleją rzeczy przeniosły swoje biznesy do Internetu. Przestępcy, którzy działają w sieci, mogą mieć na celu kradzież dostępu do kont bankowych, danych osobowych czy wreszcie cennych informacji handlowych, firmowych czy nawet rządowych. W niniejszym artykule opisujemy poszczególne rodzaje cyberprzestępstw oraz tłumaczymy, jak się przed nimi bronić.
W biznesie IT cyberprzestępcy rzadko mają na celu wywołanie zamieszania czy zrobienie wokół siebie rozgłosu. Obiektem cyberataków najczęściej są środki finansowe na kontach bankowych, a także cenne dane handlowe czy też związane z postępem prac nad jakimś projektem. W związku z tym cyberprzestępstwo często okazuje się nieuczciwym działaniem konkurencji lub byłych pracowników, którzy rozstali się z firmą w niezbyt miłych okolicznościach. Nie można wykluczyć oczywiście hakerów, którzy mają na celu osiągnięcie czystego zysku finansowego. Stąd też cyber ochrona jest dzisiaj nieodzownym elementem prowadzenia jakiekolwiek biznesu w Internecie.
Jednym z częstszych cyberprzestępstw jest zdobycie dostępu do danych w celu ich kradzieży lub zniszczenia. Furtką do popełnienia tego rodzaju są luki w zabezpieczeniach serwerów, serwisów internetowych oraz aplikacji. Cyberprzestępcy zdobywają w ten sposób dane kont bankowych, kart kredytowych oraz dane osobowe klientów danej firmy, np. sklepu internetowego.
Inne rodzaje cyberprzestępstw to:
Podstawową formą ochrony jest wdrożenie rozwiązań zabezpieczających już na etapie tworzenia oprogramowania dla danej firmy – mowa tu o zarządzaniu podatnościami na ataki, bezpieczeństwem konfiguracji czy monitrowaniem bezpieczeństwa. Istotne jest też wdrożenie takich rozwiązań, jak wykrywanie i niwelowanie ataków sieciowych czy filtrowanie ruchu w serwisie lub aplikacji.
Ważne są również korzystanie z solidnego oprogramowania antywirusowego oraz aktywacja firewalla. Wiele cybernetycznych zagrożeń można zniwelować, stosując się do zasad bezpieczeństwa, które polegają m.in. na nieotwieraniu załączników w podejrznych wiadomościach czy niepodawaniu danych nieuprawnionym osobom.
Pamiętaj o tym, że pracując jako specjalista IT zatrudniony na umowie B2B, możesz być pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej za popełnione błędy oraz niezapobiegnięcie cyberprzestępstwom. Z tego tytułu warto zadbać o skuteczne i korzystnie skonstruowane ubezpieczenie OC zawodowe.
Artykuł partnera
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…