Jesień to okres, który jest wypełniony intensywnymi pracami polowymi a także planowaniem kolejnego sezonu. Z pewnością to też dobry moment na podjęcie decyzji o ubezpieczeniu upraw ozimych przed ryzykiem związanym z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które z roku na rok coraz częściej występują na terenie naszego kraju.
Raport opublikowany przez Polską Izbę Ubezpieczeń pokazuje, że w ciągu ostatnich 40 lat straty poniesione z powodu zmian klimatu w Polsce są ogromne – oszacowano je na około 70 miliardów złotych. Według informacji zawartych w raporcie PIU, wzrost globalnej temperatury o 2°C do 2050 roku – to najbardziej prawdopodobny scenariusz klimatyczny, który na świecie spowoduje m.in. rekordowe temperatury powietrza. Wówczas też zwiększy się intensywność parowania, co doprowadzi do zaburzeń w gospodarce wodnej. Z pewnością zmiany te szczególnie odczuje rolnictwo. Prognozy zakładają, że światowe plony kukurydzy i soi mogą zmniejszyć się o ok. 5% w drugiej połowie XXI wieku.
Jesienna oferta TUW „TUW” pozwala na objęcie ochroną ubezpieczeniową uprawy rolne – nie tylko ozime zboża i rzepak, ale i rzepik, warzywa ozime, nasadzenia: drzew i krzewów owocowych, a także truskawek. W tym roku ubezpieczyciel udostępnił aż 25 wariantów ubezpieczenia z dopłatą do składki z budżetu państwa, a także daje 17 możliwości rozszerzenia zakresu ubezpieczenia. TUW „TUW” proponuje również profesjonalne doradztwo agentów, którzy nierzadko również sami są rolnikami i mogą pomóc w doborze optymalnego zakresu ubezpieczenia. Popularnością wśród rolników cieszą się warianty ubezpieczenia zawierające trzy podstawowe ryzyka: gradu, przymrozków wiosennych i ujemnych skutków przezimowania. Jednak w ofercie TUW „TUW” znajdziemy też znacznie bardziej rozbudowane warianty ubezpieczenia, np. uzupełnione o ryzyka powodzi, suszy, deszczu nawalnego, huraganu, pioruna czy też obsunięcia się ziemi i lawiny. Ubezpieczenie można również rozszerzyć o ochronę roślin, które mogą ulec wygniciu na skutek wody stagnującej po deszczu nawalnym. Warto podkreślić, że ubezpieczając zboża od ryzyka ognia, zabezpieczymy nie tylko plon główny (ziarno), ale także słomę.
W jesiennej ofercie towarzystwo wprowadziło także nowość – możliwość objęcia ochroną ubezpieczeniową ozimych upraw zbóż, rzepaku i rzepiku od ryzyka przymrozków wiosennych już od 21 marca. Tym samym ubezpieczyciel zapewnia ochronę ozimin od bardzo wczesnych przymrozków, występujących jeszcze przed ustawowym terminem ochrony od ryzyka przymrozków wiosennych (przed 15 kwietnia).
Podobnie jak we wcześniejszych latach ubezpieczyciel proponuje ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka ujemnych skutków przezimowania w wariantach z różnym poziomem odpowiedzialności za szkody. Od najtańszych – na poziomie 15% wartości sumy ubezpieczenia, poprzez 18%-ową wartość, do najbardziej popularnych – z 25%-ową odpowiedzialnością.
Dodatkowe korzyści, które płyną z zawarcia umowy ubezpieczenia upraw rolnych w TUW „TUW” to:
Źródło: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW“
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…