W Polsce właściciele pojazdów mechanicznych mogą skorzystać już z ofert w ramach ubezpieczeń opartych o telematykę. Z badań przeprowadzanych przez UFG wynika, że ok. 40 proc kierowców w Polsce jest zainteresowanych obniżeniem składki za OC w zamian za śledzenie ich stylu jazdy. Wbrew pozorom monitorowanie prędkości jazdy też ma swoje wady. Jakie?
W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych UBI, najważniejszy jest styl jazdy właściciela pojazdu. To od sposobu poruszania się, zależy ile zapłacimy za ubezpieczenie w przyszłości.
Najczęściej są to dane dotyczące: opóźnień podczas hamowania, przyspieszeń oraz niekiedy także prędkości przejazdu. Adam Bąkowski z Telematics Technologies wyjaśnia dla portalu www.auto-swiat.pl:„Sama informacja o gwałtownym przyśpieszeniu i hamowaniu mówi nam niewiele, jeśli nie jest zestawiona z kontekstem ograniczenia prędkości. Wyobraźmy sobie sytuację, w której kierowca zjeżdża z autostrady z prędkością 100 km na godzinę i wjeżdża bardzo płynnie w teren zabudowany. Nie hamuje gwałtownie, nie przyśpiesza. Bazując wyłącznie na takich informacjach, mogłoby się wydawać, że mamy do czynienia z kierowcą idealnym. Mając kontekst ograniczenia prędkości, wiemy, że to kierowca bardzo niebezpieczny. Ważne jest za tym by obydwa aspekty – jazdy zgodnej z przepisami i jej płynności zawsze analizować razem”.
Rozwiązania telematyczne mają też swoje wady
Dlaczego? Wiele zależy od tego, w jaki sposób sprawdzane są informacje na temat prędkości przejazdów. W programach i urządzeniach nawigacyjnych wciąż często zdarzają się wpadki. Przykładem jest jazda autostradą, gdy równolegle do niej znajduje się droga niższej kategorii. Przy błędnej analizie może się okazać, że regularnie i nadmiernie przekraczamy prędkość.
Wbrew pozorom rozbieżności nie dotyczą jedynie miejsc z czasową zmianą organizacji ruchu (np. na skutek remontów). Rozbieżności wynikają również z pomiarów wielu odcinków dróg różnych kategorii – tam bowiem od dawna nie wprowadzano żadnych modyfikacji. Błędna interpretacja prędkości, z jaką poruszamy się po drogach może mieć dla kierowców fatalne skutki. W konsekwencji – zamiast pracować nad obniżeniem składki za polisę będziemy ją podwyższać. Mało tego – historia przebiegu jazdy może mieć negatywny wpływ w sytuacji wystąpienia szkody.
Tomasz Hapke z Telematics Technologies wyjaśnia: „To dosyć czasochłonny i wymagający projekt. Praca z ograniczeniami prędkości to proces ciągły, bo drogi są często remontowane i pojawiają się nowe ograniczenia. Dlatego tak ważne jest to, by bazę ograniczeń weryfikować stale i to na kilka sposobów. Podczas przejazdów po Polsce pewnym wyzwaniem jest także interpretacja tego, na jakim odcinku obowiązuje dane ograniczenie, bo nie zawsze w działaniach drogowców widać konsekwencję stosowania się do ogólnie obowiązujących przepisów”.
Wydawać by się mogło, że ubezpieczenia komunikacyjne UBI to idealne rozwiązanie dla kierowców, którzy na co dzień jeżdżą płynnie i bezpiecznie. Należy jednak pamiętać, że w programach i urządzeniach nawigacyjnych wciąż często zdarzają się wpadki, które w zasadzie bardziej szkodzą niż pomagają.
Źródło: www.auto-swiat.pl
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…