Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W projekcie zaplanowano podniesienie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach OC. W przypadku szkód osobowych miało by to być 5,21 milionów euro, natomiast w przypadku szkód w mieniu 1,05 mln euro.
Zgodnie z aktualnymi przepisami „odszkodowanie ustala się i wypłaca w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, najwyżej jednak do ustalonej w umowie ubezpieczenia sumy gwarancyjnej”. Jedną z najważniejszych zmian przewidzianych w projekcie jest podniesienie minimalnych sum gwarancyjnych z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i OC rolników z 5 mln euro na 5,21 mln euro w przypadku szkód na osobie oraz z 1 mln euro do 1,05 mln euro w przypadku szkód w mieniu.
Suma gwarancyjna nie może być niższa niż równowartość w złotych. W przypadku szkód na osobie – 5 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych; w przypadku szkód w mieniu – 1 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.
Zgodnie z nimi co pięć lat kwoty sum gwarancyjnych podlegają przeglądowi i podnoszone są o wielkość stanowiącą procentową zmianę zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych – HICP. Polska korzystała z okresu przejściowego do czerwca 2012 r. Minimalne sumy gwarancyjne są podnoszone o wielkość stanowiącą zmianę procentową wskazaną przez HICP za okres pięciu lat od końca okresu przejściowego i zaokrąglane do wielokrotności 10 000 euro.
Na wysokość składki decydujący wpływ ma ocena ryzyka ubezpieczeniowego, a także analizy i statystyki, na podstawie których tak kształtowane są taryfy, żeby wynik techniczny i wpływy uzyskane ze składek pozwalały na wypłaty odszkodowań z zachowaniem płynności finansowej zakładu ubezpieczeń. „Można zatem oczekiwać, że wzrost taryf (ewentualny) może być zróżnicowany w odniesieniu do poszczególnych rodzajów klientów, a także sytuacji poszczególnych zakładów ubezpieczeń, do których należy ustalanie wysokości składek”.
Jak wskazuje PIU: „Podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych może mieć wpływ na wzrost wypłat świadczeń ze zdarzeń z przeszłości, gdzie po wyczerpaniu ówcześnie obowiązujących sum gwarancyjnych, często pojemność polisy przywracana jest wyrokami sądów powszechnych do limitów aktualnie obowiązujących”.
Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r., z tym, że niektóre regulacje zaczną obowiązywać 31 grudnia 2018 r. a inne po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Źródło: www.businessinsider.com.pl www.rcl.gov.pl www.piu.org.pl
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…