Rzecznik Finansowy zapowiada, że odbiorcami II Raportu na temat ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym będą osoby, które wystąpiły na drogę sądową przeciwko ubezpieczycielom w sprawie opłat za przedterminowe rozwiązanie umowy. Dokument zostanie zaprezentowany w dniu 31 marca.
Przypomnijmy, że I Raport UFK* został opublikowany w grudniu 2012 r. przez Rzecznika Ubezpieczonych. Dokument był jednym z impulsów, które zwróciły uwagę szerokiego grona odbiorców, m.in. prawodawców i instytucji nadzorczych, na problemy właścicieli polis, którzy musieli wnosić opłaty za przedterminowe rozwiązanie umowy. Konsekwencją publikacji były działania mające na celu poprawę sytuacji właścicieli polis z UFK, których efektem są m.in. nowelizacja ustawy o działalności ubezpieczeniowej czy seria porozumień towarzystw ubezpieczeniowych z UOKIK.
Klienci nadal maja kłopoty…
Pomimo tych działań, wielu klientów nadal musi dochodzić swoich praw w sądzie. Dlatego też w dniu 31 marca opublikowany zostanie kolejny raport, który zawierać będzie opis konkretnych postępowań sądowych, które zakończyły się po myśli klientów. Z dokumentu będzie można dowiedzieć się m.in. kiedy właściciele tzw.: „uefek” będą mogli wcześniej bezkosztowo odstąpić od umowy, w raporcie będzie również informacja jak dochodzić swoich roszczeń w przypadku likwidacji takiej polisy ze stratą i na jaką pomoc ze strony Rzecznika Finansowego można liczyć.
Problematyka tegorocznego Raportu
Raport ma być zamknięty w 6 rozdziałach: problematyka postępowań sądowych w sprawach umów ubezpieczenia na życie z UFK, koszty początkowe w ujęciu produktowym i prawnym, reakcje i stanowiska organów państwa, doświadczenia międzynarodowe (sądowe/prawne) w dziedzinie ubezpieczeń inwestycyjnych, rekomendacje branżowe i wytyczne nadzoru; próby naprawy sytuacji związanej z niewłaściwym funkcjonowaniem polis z UFK, oraz działania oddolne poszkodowanych.
We fragmentach Raportu możemy przeczytać m.in.: „Pisząc o problematyce związanej z funkcjonowaniem na polskim rynku ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi oraz o działaniach Rzecznika Ubezpieczonych, mających na celu pomoc klientom tego rynku, nie sposób pominąć inicjatyw oddolnych, podejmowanych przez samych pokrzywdzonych, którzy często są pozostawieni sami sobie i zupełnie bezradni w walce z zakładami ubezpieczeń i bankami, którym powierzyli swoje życiowe oszczędności. Wielu z poszkodowanych korzysta z pomocy Rzecznika Finansowego (…) lub też zwraca się do miejskich albo powiatowych rzeczników konsumentów. Niektórzy z nich kierują skargi bezpośrednio do takich instytucji, jak UOKiK czy KNF, a nawet zwracają się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. (…)”.
Źródło: rf.gov.pl
PZU wystartował z nową kampanią w ramach, której zachęca kierowców do kompleksowego ubezpieczania samochodu. Ubezpieczyciel…
Doświadczenie pokazuje, że w obecnych czasach ubezpieczenie grupowe dla firm stanowi nie tylko standard w większych organizacjach, ale również skuteczne…
Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…
Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…
Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…
Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…