20 października 2022 przypadał Międzynarodowy Dzień Mediacji, dlatego warto przypomnieć, że metoda ta jest jedną z form polubownego rozwiązywania sporów. Rzecznik Finansowy, oferuje klientom podmiotów rynku finansowego unikatowe postępowanie mające na celu rozwiązanie tego typu spraw w przyjaznej atmosferze.
W związku z tym, że październiku obchodzimy zarówno Tydzień Mediacji, jak Międzynarodowy Dzień Mediacji warto przypomnieć, że postępowanie pozasądowe przy Rzeczniku Finansowym to tani, szybki i prosty sposób na rozwiązanie każdego sporu z instytucją finansową, taką jak zakład ubezpieczeń, bank, czy firma pożyczkowa oraz alternatywa dla długotrwałego oraz kosztownego sporu sądowego. Unikatowość tego postępowania przejawia się także w tym, że zawiera ono w sobie najlepsze cechy mediacji i koncyliacji. Co to oznacza? Osoba prowadząca postępowanie nie tylko nakłania strony do wypracowania satysfakcjonującego je rozwiązania, ale też sama, jeśli taka jest wola klienta, może przedstawić propozycję rozwiązania sporu. Rzecznik Finansowy wskazuje, że wielokrotnie propozycja ta, choć nie jest dla stron wiążąca, pozwala pokonać impas w negocjacjach i poczynić w nich postępy.
Z pewnością zaletą postępowania pozasądowego przy Rzeczniku Finansowym jest jego niski koszt – zaledwie 50 zł, a także to, że osoby prowadzące postępowania, to doświadczeni specjaliści w obszarze produktów rynku finansowego i jednocześnie mediatorzy posiadający umiejętności w zakresie polubownego rozwiązywania sporów. Do korzyści płynących z takiego postępowania można również zaliczyć to, że nawet w przypadku braku zawarcia porozumienia z instytucją finansową, klient otrzyma opinię będącą oceną prawną stanu faktycznego ustalonego na podstawie zgromadzonej w toku postępowania dokumentacji. Może to być pomocne w podjęciu dalszych kroków związanych z prowadzeniem sporu.
Co ważne, wniosek o przeprowadzenie pozasądowego postępowania przy Rzeczniku Finansowym można wysłać pocztą lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Postępowanie prowadzone jest z wykorzystaniem gwarantujących poufność metod porozumiewania się na odległość, a zatem większość sporów można rozwiązać bez wychodzenia z domu.
Za tym, że polubowne metody rozstrzygania sporów to atrakcyjna forma rozwiązywania konfliktów przemawiają także liczby. Począwszy od 1 stycznia 2016 r. do Wydziału Pozasądowego Rozwiazywania Sporów w Biurze Rzecznika Finansowego wpłynęło przeszło 18 tysięcy wniosków. W sposób merytoryczny zakończono przeszło 12 tysięcy postępowań, w ramach których zawarto porozumienia na kwotę blisko 20 milionów złotych (19,8 mln zł). To niemal 2 300 spraw, w których udało się uniknąć sporu sądowego i zachować stronom dobre relacje na przyszłość. Z opublikowanych przez Rzecznika informacji wynika, że we wskazanym okresie instytucja ta sporządziła dla stron ponad 10 tysięcy opinii, które pomagały w ocenie ryzyka związanego z dalszym prowadzeniem sporu.
Rzecznik Finansowy zachęca do korzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów. Niewątpliwie pozawalają one nie tylko na szybkie i tanie rozwiązanie sporu w przyjaznej atmosferze czy zachowanie dobrych relacji, ale także odbudowanie wzajemnego zaufania.
Źródło: Rzecznik Finansowy
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…