Jak wiadomo, w razie szkody, kwota odszkodowania z ubezpieczenia komunikacyjnego musi być właściwie oszacowana. Właśnie tym zajmują się rzeczoznawcy samochodowi. Jak wygląda taka likwidacja szkody i ile kosztuje skorzystanie z usług rzeczoznawcy?
W następstwie wypadku czy kolizji na drodze nasz samochód może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. Jak wiadomo, po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel rozpoczyna proces jej likwidacji. Zazwyczaj, by ją oszacować, a tym samym ustalić wysokość odszkodowania rzeczoznawca komunikacyjny weryfikuje dostarczone dokumenty. Co istotne, opinia eksperta powstaje w oparciu o oględziny uszkodzonego pojazdu oraz opis zdarzenia. Na podstawie sporządzonego protokołu określana jest wartość odszkodowania, jakie zostanie wypłacone.
Szkody z OC sprawcy mogą być likwidowane na kilka sposobów:
W przypadku metody kosztorysowej odszkodowanie wypłacane jest poszkodowanemu w formie pieniężnej. Jest ono szacowane taki sposób, by pozwalało na naprawę szkód, jakie powstały w pojeździe w warsztacie nieautoryzowanym. Metoda warsztatowa zakłada likwidację szkody w warsztacie nieautoryzowanym należącym do tzw. sieci partnerskiej, który następnie rozlicza się z ubezpieczycielem. Wówczas poszkodowany nie otrzymuje żadnych środków pieniężnych. Podobnie wygląda metoda ASO, bowiem szkoda jest likwidowana w Autoryzowanej Stacji Obsługi, która następnie rozlicza się z ubezpieczycielem.
Ubezpieczyciele kalkulują szkody na własnych zasadach. Warto zdawać sobie sprawę, że osoba poszkodowana ma prawo nie zgodzić się z decyzją dotyczącą wysokości odszkodowania. Wówczas należy napisać odwołanie, a w przypadku trudności z porozumieniem odnośnie zakresu uszkodzeń pojazdu i wysokości odszkodowania warto uzyskać opinię rzeczoznawcy samochodowego. Ile kosztuje skorzystanie z jego usług? Cena ta wynosi około 500 zł.
Ale uwaga! Na mocy obowiązujących przepisów, ani opinia rzeczoznawcy powołanego przez ubezpieczyciela, ani niezależnego rzeczoznawcy samochodowego poproszonego o ekspertyzę przez poszkodowanego, nie są wiążące dla żadnej ze stron. W praktyce oznacza to, że jeśli opinie te są znacząco różne, można wnioskować do sądu o rozstrzygnięcie sporu w procesie cywilnym. Wówczas zostanie powołany biegły rzeczoznawca a jego ekspertyza może wiązać się z wydatkiem od 2 do ponad 3 tys. zł.
Pomimo tego, że usługi rzeczoznawcy samochodowego kojarzą się nam przede wszystkim z procesem likwidacji szkody, to z usług takiego eksperta możemy skorzystać również przed zakupem samochodu na rynku wtórnym. Zwłaszcza, gdy pojazd ma wysoką wartość lub wtedy, gdy auto jest sprowadzone z zagranicy. Rzeczoznawca może wówczas przeprowadzić badanie powłok lakierniczych, a także oceni, czy pojazd nie uczestniczył w kolizji. Opinia specjalisty może być też pomocna podczas określania wartości samochodu przed jego sprzedażą, a także w celu sprawdzenia, czy naprawa pojazdu została przeprowadzona we właściwy sposób.
Źródło: UNIQA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…