Ubezpieczenie OC rolników obejmuje szkody wyrządzone przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie rolnym. Taką uchwałę* podjął w dniu wczorajszym siedmioosobowy skład Sądu Najwyższego pod przewodnictwem prezesa Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego.
Uchwała ma duże znaczenie nie tylko dla rolników, ale jest również bardzo istotna dla poszkodowanych w wypadkach z udziałem psów.
Zwierzę sprawcą
Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym odszkodowanie przysługuje z ubezpieczenia OC rolników, jeżeli rolnik bądź osoba pozostająca lub pracująca z nim w gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za szkodę wyrządzoną w związku z posiadaniem gospodarstwa. Może być jej efektem śmierć osoby, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź utrata lub uszkodzenie mienia.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały pokrycia z OC rolnika szkód wyrządzonych przez ich psy
Nie traktowały ich jak zwierząt wykorzystywanych użytkowo w gospodarstwie, czyli do pilnowania dobytku czy zwierząt. Sądy w podobnych sprawach również nie były jednomyślne.
O rozstrzygnięcie tej kwestii przez SN zwróciła się Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy
Wskazała m.in. sprawę, w której pies gospodarski zrzucił z roweru dziewczynkę, w efekcie czego doznała ona urazów wymagających leczenia. Kwota zadośćuczynienia i odszkodowania sięgnęła 38 tys. zł. Częściej są to mniejsze szkody, np. rozbicie auta. „Naszym zdaniem w takich wypadkach ubezpieczyciele powinni pokrywać szkody wyrządzone przez psy” – wskazała w konkluzji pytania rzecznik finansowy.
Uchwała jest korzystna dla poszkodowanych
Ewa Kiziewicz z Biura Rzecznika Finansowego potwierdza: „Uchwała jest korzystna dla poszkodowanych, ponieważ umożliwia im uzyskanie np. świadczeń rentowych czy pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji z OC rolnika często bez prowadzenia procesu”. To dobra wiadomość również dla tych, którzy w przeszłości uległy podobnemu wypadkowi i zgłaszały roszczenie. Zgodnie z art. 442 (1) k.c. w znacznej części spraw dotyczących poważnych urazów ciała roszczenia o odszkodowanie przedawniają się po 20 latach. Uchwała SN zapadła na posiedzeniu niejawnym. Jej pisemne uzasadnienie pojawi się za ok. dwa miesiące. Uchwała SN nie wiąże innych sądów i towarzystw ubezpieczeniowych. Wpływa na sądy siłą autorytetu SN.
*Sygnatura akt: III CZP 114/16
Źródło: www.rp.pl
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…