W dniu 26 października podczas posiedzenia Senatu Izba Wyższa przyjęła trzy projekty ustaw, które mają bardzo istotne znaczenie dla branży ubezpieczeniowej. W ocenie projektodawcy nowe przepisy powinny przyczynić się do większego zainteresowania producentów rolnych zawieraniem umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka suszy.
Pierwsza z wymienionych ustaw tworzy ramy prawne funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych – powszechnego i dobrowolnego systemu oszczędzania skierowanego do ok. 11,5 mln osób zatrudnionych. W tym celu przewiduje się m.in. utworzenie pracowniczych programów kapitałowych (PPK) przez wszystkie podmioty zatrudniające dla wszystkich osób, za które odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne oraz ustanowienie minimalnej wysokości wpłat podstawowych do PPK finansowanych w wysokości 2% wynagrodzenia brutto po stronie uczestnika i 1,5% po stronie zatrudniającej. Przepisy wprowadzające Plany mają zacząć wchodzić w życie od 1 lipca przyszłego roku.
Celem ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z niedozwolonego czynu przygotowanego jest zwiększenie zakresu ochrony poszkodowanych w wyniku czynów niedozwolonych i korzystających z usług kancelarii odszkodowawczych. Zgodnie z uzasadnieniem do propozycji nowych przepisów realizacja tych założeń ma zostać osiągnięta poprzez: ograniczenie wysokości wynagrodzenia za czynności związane z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych, wprowadzenie wymogu zatwierdzenia przez klienta czynności prawnych dokonanych przez doradcę, które zmierzają do zrzeczenia się przysługującego klientowi roszczenia, wypłacanie odszkodowań bezpośrednio na konto poszkodowanego oraz wprowadzenie obowiązku zawarcia OC za szkody wyrządzone przy wykonywaniu działalności w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.
Nowela ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich ma pozwolić większej liczbie producentów rolnych zawierać dotowane umowy ubezpieczenia obejmujące ryzyko suszy. Producenci rolni będą mogli sami zdecydować, na ile chcą się ubezpieczyć od ryzyka suszy. Sami wybiorą poziom zmniejszenia odszkodowania – o 20, 25 albo 30% sumy ubezpieczenia – w zamian za niższą składkę. Nadal zostanie zachowany udział własny rolnika w ubezpieczeniu na poziomie 10% wartości szkody w przypadku ubezpieczeń od wszystkich ryzyk, z wyłączeniem suszy.
Pierwszy i trzeci akt zostaną skierowane do podpisu przez prezydenta. Drugi trafi do dalszych prac w Sejmie.
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…