Orkany, gwałtowne burze, huragany. Te niebezpieczne zjawiska pogodowe coraz częściej nawiedzają Polskę. Trwająca kilka minut nawałnica jest w stanie zniszczyć dom, samochód, gospodarstwo… W kwestii bezpieczeństwa w której chodzi o dorobek naszego życia i ochronę bliskich nie warto ryzykować. Posiadając ubezpieczenia chroniące nas przed skutkami żywiołów, mamy świadomość, że w razie strat spowodowanych np. huraganem to ubezpieczyciel weźmie na siebie finansową odpowiedzialność.
To człowiek – poprzez ingerencję w naturę, wywiera na nią niekorzystny wpływ. Wycinanie lasów, gęsta zabudowa miast, globalne ocieplenie – to wszystko na ogromny wpływ na coraz częstsze anomalie pogodowe w postaci huraganów, orkanów, wichur itp. O sile wiatru decyduje również ukształtowanie terenu. Mając to na uwadze, sami doskonale wiemy, czy rejony w których mieszkamy są częściej narażone na niszczycielskie orkany. W kontekście ubezpieczeń, warto dodać, że wiatr jako jeden ze składowych pogody jest opisywany poprzez siłę wiatru (podawaną w metrach na sekundę – m/s lub kilometrach na godzinę – km/h) i jego kierunek.
Zanim zdecydujemy się kupno odpowiedniej polisy chroniącej nasz dobytek od skutków huraganów – należy kierować się zasadą realności ochrony ubezpieczeniowej. Koniecznie sprawdzamy zakres ochrony (dobra polisa powinna mieć szeroki zakres, oraz jak najmniej wyłączeń odpowiedzialności). Każdy zakład ubezpieczeń proponuje bowiem inny produkt, co wiąże się z różnicami wynikającymi nie tylko w zakresie odpowiedzialności, ale również w zakresie samych definicji. Porównanie ofert, zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia jest niezbędne przed ostateczna decyzją.
Niska cena nie idzie w parze z jakością ubezpieczenia. Wąski zakres ochrony, duża ilość wyłączeń daje nam w efekcie iluzoryczną polisę. Cena składki bardzo często wynika np. z ograniczonego zakresu ochrony czy też wysokiego udziału własnego. Cena polisy zależy od zakresu ochrony, oraz sumy ubezpieczenia. Zaniżenie wartości domu tylko po to, aby obniżyć składkę, może się obrócić przeciwko nam. W momencie szkody bowiem, wypłacona kwota wyniesie maksymalnie tyle, ile oznaczona przez ciebie suma. Maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać w ramach odszkodowania to suma ubezpieczenia, czyli wartość, na jaką ubezpieczyliśmy naszą nieruchomość.
Tu bardzo istotne znaczenie ma typ sporządzonej umowy – czy została zawarta według tzw. wartości odtworzeniowej (gdzie odszkodowanie powinno umożliwić odbudowę nowego budynku), czy też rzeczywistej, uwzględniającej amortyzację nieruchomości. Takie oszczędności są tylko pozorne, bo w momencie szkody wypłacona kwota wyniesie maksymalnie tyle, ile oznaczona przez ciebie suma. Jeśli jej nie doszacowałeś, różnicę pokryjesz z własnej kieszeni.
www.wyborcza.pl www.infor,pl
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…