Categories: Aktualności Prawo

Spór z instytucją finansową – gdzie szukać pomocy

Spór z ubezpieczycielem lub z bankiem zazwyczaj wydaje się nierówną walką. Z jednej strony mamy grupę specjalistów, którzy z uwagi na zatrudnienie w instytucji finansowej  mają ogromną wiedzę odnośnie procedur i regulaminów a z drugiej konsumenta, który nie zawsze wie jak poruszać się w gąszczu przepisów. Gdzie w takim razie można szukać pomocy w razie problemów z instytucją finansową?

Gdzie szukać pomocy w razie sporu z instytucją finansową?

W razie sporu z instytucją finansową w celu rozwiązania problemu zaleca się podjęcie następujących kroków:

Krok 1 -> Reklamacja w instytucji finansowej

Przede wszystkim należy złożyć reklamację w instytucji finansowej, której spór dotyczy. Zażalenie powinno zawierać zastrzeżenia dotyczące świadczonej usługi lub zaproponowanego produktu. Powinno również określać oczekiwania co do sposobu rozpatrywania reklamacji. Jeżeli pojawi się problem ze sporządzeniem dokumentu można wówczas skorzystać z pomocy np. Rzecznika Finansowego lub rzecznika konsumentów.  Ważne jest to, że instytucje finansowe zobowiązane są do udzielenia odpowiedzi na reklamację nie później niż w terminie 30 dni od jej otrzymania. Może się jednak zdarzyć, że sytuacja będzie na tyle skomplikowana, że instytucja finansowa nie udzieli odpowiedzi w powyższym terminie, wówczas nie może to być czas dłuższy niż 60 dni. W takim przypadku instytucja finansowa musi jednak poinformować klienta co jest przyczyną opóźnienia a także określić przewidywany termin rozpatrzenia sprawy i udzielenia odpowiedzi.

Krok 2 -> Porady i interwencje

Do udzielenia bezpłatnej porady w zakresie sporu z podmiotem rynku finansowego zobowiązany jest Rzecznik Finansowy oraz powiatowi lub miejscy rzecznicy konsumentów. Pomocy można również szukać w pozarządowych organizacjach konsumenckich takich jak Federacja Konsumentów i Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.

Rzecznicy konsumentów oraz organizacje konsumenckie mają za zadanie udzielać bezpłatnych porad oraz informacji prawnych, które dotyczą ochrony interesów konsumentów. Mogą również w ich imieniu podejmować interwencje oraz udzielać pomocy w kierowaniu oraz prowadzeniu spraw sądowych.

Rolą Rzecznika Finansowego jest rozpatrywanie skarg i wniosków kierowanych przez klientów w sprawach dotyczących odmów uznania reklamacji przez podmioty rynku finansowego. W sprawach dotyczących nieuczciwych praktyk rynkowych Rzecznik ma możliwość wytoczenia powództwa na rzecz klienta, a także za jego zgodą brać udział w toczącym się już postępowaniu.

Krok 3 -> Alternatywne metody rozwiązywania sporów (ADR)

Spór na rynku finansowym za zgodą stron może być również rozwiązany pozasądowo. Istnieją trzy główne ośrodki alternatywnych metod rozwiązywania sporów, które dają możliwość pozasądowego rozwiązania problemu na rynku finansowych. Jest to:

  • Sąd Polubowny przy KNF
  • Rzecznik Finansowy
  • Bankowy Arbitraż Konsumencki

Krok 4 -> Rozstrzyganie sporu przed sądem powszechnym

W przypadku braku rozwiązania sporu na linii konsument – instytucja finansowa mimo zastosowania rozwiązań zaproponowanych powyżej możliwe jest dochodzenie roszczeń w drodze powództwa cywilnego. Jednak dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie wówczas z profesjonalnej porady czy to u rzeczników konsumentów (bezpłatna pomoc prawna) czy w kancelarii prawnej (płatna pomoc prawna).

Spór z instytucją finansową nie zawsze jest sytuacją, którą łatwo rozwiązać. Jednak korzystając z profesjonalnych porad możemy poczuć się pewniej w danych okolicznościach.

Źródło: KNF, Rzecznik Finansowy

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl
Tags: reklamacja u ubezpieczyciela reklamacja ubezpieczeniowa reklamacja w instytucji finansowej spór z instytucją finansową spór z ubezpieczycielem

Recent Posts

  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

3 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

3 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

3 dni ago
  • Aktualności

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy…

3 dni ago
  • Aktualności

Polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2024 r. OC i AC droższe we wszystkich województwach.

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano…

3 dni ago
  • Aktualności

Zdalna weryfikacja tożsamości w UNIQA: bezpieczeństwo i wygoda dzięki mojeID

UNIQA wdrożyła cyfrowe potwierdzanie tożsamości podczas składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Usługę mojeID dostarcza ubezpieczycielowi hub technologiczny KIR.  Dzięki…

3 dni ago