Aktualności

Sposób na przyciągnięcie pracowników? Dostęp do prywatnego leczenia

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę? Okazuje się, największy pobyt jest w przemyśle – firmy z tej branży mają 24,2 tys. wakatów. Co ciekawe, jednym ze sposobów na przyciągnięcie pracowników wciąż jest oferowanie dostępu do prywatnego leczenia. Grupowe ubezpieczenia zdrowotne są doceniane zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. 

Gdzie jest największy popyt na pracę? 

Statystyki pokazują, że najłatwiej jest znaleźć pracę w przetwórstwie przemysłowym. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na czele listy dotyczącej popytu na pracę znajduje się przemysł. W pierwszym kwartale 2024 r było w tej branży 24,2 tys. wolnych miejsc pracy. Firmy najczęściej poszukują robotników i rzemieślników oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń. 

– Pracodawcy sięgają po różne narzędzia, żeby przyciągnąć pracowników. Jednym z najpopularniejszych są różnego rodzaju korzyści pozapłacowe, wśród których prym wciąż wiedzie dostęp do prywatnej opieki medycznej. Trzeba jednak pamiętać, że benefity pracownicze pomagają nie tylko w przyciągnięciu nowych osób do firmy, ale też w zatrzymaniu obecnych pracowników. W tej kwestii grupowe ubezpieczenia zdrowotne zyskują podwójnie na znaczeniu. Z jednej strony są doceniane i oczekiwane przez pracowników, a z drugiej pozwalają utrzymać zatrudnionych w dobrym zdrowiu. Co z perspektywy pracodawcy ma kluczowy wpływ na płynne i nieprzerwane funkcjonowanie firmy. Dlatego przedsiębiorcy chętnie inwestują w ten benefit, co widać w rosnącej z roku na rok liczbie ubezpieczonych – mówi Beata Tylke, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych w SALTUS Ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie grupowe – co uwzględniać? 

Decydując się na zawarcie polisy grupowej dla pracowników, pracodawcy powinni wziąć pod uwagę dwa istotne czynniki: zakres świadczeń oraz listę placówek, w których pracownicy będą mogli otrzymać pomoc. Niewątpliwie, im więcej świadczeń i placówek, tym lepiej, ale nie jest to zawsze najważniejsze. Świadczenia przede wszystkim powinny być dostosowane do rzeczywistych potrzeb pracowników, a tym samym uwzględniać ich wiek oraz potencjalne problemy zdrowotne, w tym choroby zawodowe, na które mogą być narażeni. Natomiast placówki oferujące pomoc powinny być zlokalizowane blisko miejsca zamieszkania pracowników lub siedziby firmy. Warto także sprawdzić, czy dany ubezpieczyciel pozwala na refundację świadczeń poza swoją siecią placówek partnerskich. Wynika to z tego, że wielu z nas leczy się od lat u tych samych lekarzy lub w tych samych przychodniach i nie chce ich zmieniać. Z pewnością elastyczność tego typu może być dla pracowników kluczowa. 

– Ubezpieczenie powinno również uwzględniać ryzyka charakterystyczne dla branży, w której firma działa. Do najczęściej występujących zagrożeń czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi oraz uciążliwymi dla zdrowia w przemyśle należą: hałas, czynniki mechaniczne związane z maszynami szczególnie niebezpiecznymi oraz nadmierne obciążenie fizyczne. Na liście świadczeń, z których mogą korzystać pracownicy w ramach polisy, powinny zatem znaleźć się, np. konsultacje chirurgiczne, ortopedyczne i niezbędne badania diagnostyczne. Warto też zadbać o dostęp do rehabilitacji. Pamiętajmy również o profilaktyce – dodaje Beata Tylke z SALTUS Ubezpieczenia. 

Istotna medycyna pracy 

Jak wiadomo, przepisy w sposób jasny regulują, jakie środki bezpieczeństwa musi stosować pracodawca. Jednym z ważnych aspektów jest medycyna pracy. Pomimo tego, że zazwyczaj kojarzymy ją przede wszystkim z badaniami wstępnymi, okresowymi i kontrolnymi, to równie duże znaczenie ma profilaktyka zapobiegania chorobom zawodowym, czyli problemom zdrowotnym wywołanym czynnikami panującymi w miejscu pracy. Niestety pracownicy przemysłu są narażeni na obustronny ubytek słuchu, nowotwory złośliwe, przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego oraz schorzenia opłucnej lub osierdzia. 

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia; brandscope.pl 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

5 godzin ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

5 godzin ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

2 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

2 dni ago

Jak skuteczniej przekonywać klientów do podejmowania działań w zakresie cyberbezpieczeństwa? 

28 listopada w siedzibie Generali Polska w Warszawie odbyła się konferencja, która podejmowała tematykę kluczowych wyzwań…

2 dni ago

Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego w Generali Agro 

Końcówka roku dla wielu rolników wiąże się z koniecznością ubezpieczenia gospodarstwa rolnego. Właśnie teraz jest…

2 dni ago