Obowiązki sprzedawcy pojazdu zawarte są w polskim prawie. Osoba sprzedająca, wraz z pojazdem dołącza do niego polisę OC, dowód rejestracyjny a także zaświadczenie o przebytym badaniu technicznym oraz książkę pojazdu. Pamiętaj, aby o przeprowadzonej transakcji poinformować też ubezpieczyciela.
Jeśli kupujesz samochód (lub inny zarejestrowany pojazd mechaniczny) musisz dokonać rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji, a także uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych. Jeśli chodzi o ubezpieczenie masz do wyboru dwie opcje: korzystasz z polisy poprzedniego właściciela pojazdu lub nabywasz nowe ubezpieczenie.
Możesz skorzystać z ubezpieczenia, które nabył poprzedni właściciel, możesz również zrezygnować z przekazanego wraz z samochodem ubezpieczenia OC i nabyc własna polisę. W pierwszym przypadku musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może przekalkulować składkę, czyli „dopasować” polisę do Ciebie. W przypadku rezygnacji z polisy poprzedniego właściciela pojazdu – możesz wykupić własne OC. Pamiętaj jednak o datach. Musi istnieć bowiem tak zwana ciągłość – przerwa w ochronie może skutkować karą pieniężną nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wybierając ubezpieczenie OC, kieruj się wyłącznie ceną – każdy zakład ubezpieczeń oferuje taki sam zakres i sumę ubezpieczenia.
Osoba sprzedająca auto ma więcej obowiązków niż kupujący. Musi bowiem poinformować ubezpieczyciela o tym, że sprzedała auto. Zgodnie z art. 32 § 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK ma ona na to 14 dni, licząc od dnia transakcji. W piśmie informującym o zbyciu pojazdu należy podać także dane kupującego: imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, o ile został nadany lub, nazwę, siedzibę i numer REGON (jeżeli kupującym jest osoba prawna). Nowy właściciel pojazdu zazwyczaj kontaktuje się z towarzystwem ubezpieczeniowym wówczas, gdy nie chce korzystać z otrzymanego ubezpieczenia OC lub jest zainteresowany przejęciem polisy AC.
Dlatego, że niedopilnowanie pewnych procedur może wiązać się z licznymi kłopotami. Zakład ubezpieczeń może np. automatycznie odnowić polisę, a to oznacza, że sprzedawca pojazdu otrzyma wezwanie do uregulowania składki. Wystarczy więc dopilnować terminów, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów.
Źródło: www.zw.com.pl
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…