Aktualności

Sprzedawała dane osobowe ofiar wypadków

Pracownica jednej z prokuratur miała sprzedawać dane osób pokrzywdzonych w wypadkach firmom odszkodowawczym. Kobieta usłyszała zarzuty ujawnienia tajemnicy i korupcji. Śledztwo w tej sprawie prowadzi jeleniogórska Prokuratura Okręgowa.

 

Pierwsze firmy odszkodowawcze powstały prawie 20 lat temu

 
Praktyki tych przedsiębiorstw już pozostawiały wiele do życzenia. Ich przedstawiciele kupowali dane osobowe ofiar wypadków np. od policjantów, czy od…firm pogrzebowych. Na ofiarach zarabiali też lekarze i pielęgniarki udostępniając dane osób leżących w szpitalach.
 
Osobom poszkodowanym  oferowano usługi z prowizją do nawet 50 proc. wysokości odszkodowania. Osoby te często nie miały wpływu na nic – co toczyło się w ich sprawie, a na wypłatę odszkodowania czekali miesiącami. Oczywiście nie należy generalizować – część firm odszkodowawczych działa bowiem profesjonalnie i etycznie.
 

Oskarżona była zatrudniona w prokuraturze rejonowej na Opolszczyźnie

 
Jak wynika ze śledztwa kobieta miała przyjąć 900 zł w zamian za udostepnienie informacje na temat osób poszkodowanych w wypadkach. Pieniądze oferowała jedna z firm odszkodowawczych. Jak podaje „Gazeta Wrocławska” [06.03.18] – co najmniej jedna osoba zgłosiła się do prokuratury w tej sprawie. Na pytanie dziennikarzy, czy było więcej takich osób – rzecznik jeleniogórskiej Prokuratury Okręgowej Tomasz Czułowski nie wypowiedział się w tej sprawie.
 

 Zjawisko przechwycenia danych w tej branży jest dość powszechne

 
Potwierdza to jeden z przedstawicieli firm zajmujących się odszkodowaniami. Zastrzega jednak, że większość firm działa zgodnie z prawem, przestrzegając przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Jednak wzrost konkurencji na rynku i walka o klienta sprawia, że różne rzeczy się zdarzają. Z drugiej strony – coraz więcej osób szuka też tego typu usług. Świadomość Polaków rośnie, sądy coraz częściej orzekają sprawy opowiadając się po stronach ofiar. W związku z tym ofiary wypadków poszukują w internecie firm oferujących pomoc przy uzyskaniu odszkodowania i porównują oferty.
 
„Na rynku odszkodowawczym zachodzą niekorzystne  zjawiska, ponieważ  nie jest on uregulowany i panuje tam tzw. wolna amerykanka. Branża odszkodowawcza nie jest przez nikogo nadzorowana. Kancelarie odszkodowawcze nadal nie podlegają obowiązkowi rejestracji w żadnej bazie prowadzonej przez instytucje państwowe. Nawet nie znamy ich prawdziwej liczby” – dodaje dla „GW” [25 września 2017]  – Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).
 
 
Źródło: www.gazetawroclawska.pl   www.wyborcza.biz

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago