Jak osiągnąć sukces w branży ubezpieczeń? Jakich błędów powinni wystrzegać się agenci ubezpieczeniowi? Te pytania zadają sobie zarówno początkujący jak i doświadczeni sprzedawcy. Wraz z rozwojem technologii oraz zmianami w zachowaniach konsumentów, nieustannie należy aktualizować swoją strategię biznesową. W poniższym artykule omawiamy najważniejsze elementy strategii sprzedaży i zarządzania przez agentów ubezpieczeniowych.
Agenci ubezpieczeniowi są motywowani do osiągania coraz wyższych wyników poprzez plany sprzedażowe, konkursy czy premie. To prowadzi do tego, że skupiają się oni najbardziej na jak najwyższej sprzedaży, a usługi doradcze schodzą na dalszy plan. Strategia polegająca przede wszystkim na sprzedaży w długotrwałej perspektywie wcale nie będzie niosła za sobą pozytywnych konsekwencji dla agenta. Klienci, którzy wyczują w trakcie rozmowy, że oferta jest im wciskana „na siłę”, najpewniej bardzo szybko zrezygnują z zakupu i udadzą się do takiego agenta, u którego ich potrzeby, wątpliwości i oczekiwania będą brane pod uwagę.
Dla dobrego agenta ubezpieczeniowego powinna liczyć się przede wszystkim pomoc oraz lojalność wobec klientów. Taka taktyka prędzej czy później przyniesie spodziewane rezultaty w postaci wysokich wyników sprzedażowych.
Wielu agentów nie potrafi słuchać klientów. Zamiast tego opowiadają jak najwięcej o zaletach oferowanych polis, cenie składek, likwidacji szkód, zakresie ochrony itd. Oczywiście, można o tym mówić, jednak nie wolno zapominać o tym, że stroną, która powinna mówić najwięcej, musi być klient. Jeżeli klient nie będzie miał możliwości swobodnego wypowiedzenia się oraz zadania pytań, poczuje się przytłoczony nadmiarem informacji oraz zlekceważony.
Umiejętność słuchania to jeden z najważniejszych atrybutów, który wyróżnia profesjonalnego agenta ubezpieczeniowego. Dzięki niej agent ma możliwość poznania realnych potrzeb i oczekiwań swojego klienta.
Zadaniem każdego agenta ubezpieczeniowego jest profesjonalna obsługa klienta, co w konsekwencji przekłada się na wyniki sprzedaży. Aby znacznie usprawnić wykonywanie swoich obowiązków, warto zainwestować w dedykowany program dla agenta ubezpieczeniowego. Dzięki niemu można zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz – siłą rzeczy – obsłużyć zdecydowanie więcej kontrahentów. Program dla agentów ubezpieczeniowych KA System wiele rzeczy wykonuje automatycznie, co jest ogromnym ułatwieniem. Podczas poszukiwania programu do automatyzacji pracy dla agentów i agencji należy sprawdzać, czy oferuje on cykliczne aktualizacje oraz ulepszenia, dzięki którym narzędzie zawsze będzie działało w sposób wydajny i bezpieczny.
Czy ktokolwiek będzie zainteresowany zakupem polisy od kogoś, kto sam nie do końca wie, jakie są jej warunki? Odpowiedź jest prosta: nie. Agent ubezpieczeniowy powinien mieć całą ofertę w małym palcu – dzięki temu w razie jakichkolwiek trudnych pytań czy wątpliwości ze strony dociekliwego klienta zawsze będzie mógł udzielić wszystkich niezbędnych informacji.
Oprócz znajomości własnej oferty nie wolno także zapominać o tym, aby znać wszystkie przepisy prawne (polskie i europejskie) dotyczące branży ubezpieczeń. Chodzi tu zwłaszcza o akty prawne w zakresie ochrony danych osobowych. Brak zastosowania się do przepisów może wiązać się z bardzo negatywnymi konsekwencjami, z utratą zawiedzionych klientów na czele.
Stosowanie niezrozumiałego, specjalistycznego słownictwa to jeden z największych błędów, jaki może popełnić agent ubezpieczeniowy. Nie każdy musi przecież wiedzieć, jaka jest różnica między OC a AC. Klientom należy tłumaczyć wszystko w sposób prosty i zrozumiały. Jednocześnie nie można doprowadzić do sytuacji, w której kontrahenci będą skrępowani z powodu swojej niewiedzy.
Praca w branży ubezpieczeniowej wiąże się z wieloma wyzwaniami. Dobry agent ubezpieczeniowy musi nieustannie poszerzać swoją wiedzę oraz cechować się wytrwałością i profesjonalizmem. Powyższe wskazówki z pewnością będą pomocne w zbudowaniu szerokiej bazy klientów oraz zwiększeniu wyników sprzedażowych.
Artykuł partnera
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…