Categories: Aktualności Prawo

Szkoda parkingowa. Odjeżdżając możesz sporo zapłacić.

W przypadku uszkodzenia czyjegoś auta na parkingu warto poczekać na właściciela lub zostawić swoje dane za wycieraczką. Oddalenie się z miejsca wypadku może spowodować, że ubezpieczyciel będzie domagał się od Ciebie zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu.

Ubezpieczyciele żądają zwrotu wypłaconego odszkodowania

Jak podaje Rzecznik Finansowy zgłaszają się do niego klienci, którzy spowodowali wypadki komunikacyjne i otrzymali od swoich ubezpieczycieli pisma z żądaniem zwrotu wypłaconego przez nich odszkodowania. Zakłady Ubezpieczeń mają do tego prawo na mocy postępowania regresowego. Tzw. regres dotyczy sytuacji, w których to ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, a następnie domaga się zwrotu wypłaconej kwoty od sprawcy zdarzenia. Dlatego pojawił się pomysł na opisanie podstawowych zasad związanych z tym postępowaniem, tak by sprawcy szkód wiedzieli jak się zachować w razie takiego zdarzenia.

Mamy nadzieję, że dzięki tej publikacji, sprawcy szkód będą wiedzieli, jak się zachować, żeby wypłata odszkodowania nastąpiła z OC, a nie kieszeni kierowcy, który spowodował stłuczkę– mówi Andrzej Kiciński, zastępca Rzecznika Finansowego.

Pisma otrzymywane przez klientów najczęściej dotyczą szkód naprawianych z OC komunikacyjnego, w których sprawca uszkodzeń uciekł z miejsca stłuczki. Często zdarza się tak, że poszkodowany jest w stanie zidentyfikować sprawcę i zgłasza się do jego ubezpieczyciela, który wypłaca odszkodowanie. Nie zawsze w takiej sytuacji osoba, która spowodowała stłuczkę zdaje sobie sprawę z tego, że na mocy regresu będzie musiała zwrócić ubezpieczycielowi wypłacone poszkodowanemu odszkodowanie.

Z danych Rzecznika wynika, że ubezpieczyciele bardzo rzadko uznają tłumaczenia kierowców, że nie zauważyli powstania szkody i tym samym nie mogą odpowiadać za celowe opuszczenie miejsca zdarzenia. Jednak warto pamiętać o tym, że ciężar udowodnienia celowości oddalenia się spoczywa nie na kliencie, a na zakładzie ubezpieczeń. To ubezpieczyciel powinien przedstawić dowody na to, że regres jest zasadny np. w oparciu o zeznania świadka lub nagranie z monitoringu. Co ważne dowodem może być również opinia rzeczoznawcy mówiąca o tym, że rodzaj i wielkość uszkodzeń nie mogła zostać niezauważona i sprawca musiał mieć świadomość powstania szkody.

Konsekwencje ucieczki z miejsca stłuczki

– Dla oceny sytuacji istotne będzie, jak zachował się sprawca po wypadku. Jeśli wysiadł, obejrzał uszkodzenia i odjechał – regres będzie uzasadniony. Nie kwestionujemy prawa towarzystw do takiego działania w uzasadnionych wypadkach. Ale w niektórych sytuacjach nie jest to już takie oczywiste – mówi Małgorzata Fonfara, referent prawny w Biurze Rzecznika Finansowego.- Są sprawy, w których kierowcy nie są świadomi, że uszkodzili inny samochód, a mimo to ubezpieczyciel domaga się od nich zwrotu kwot wypłaconych poszkodowanemu. W takich sytuacjach staramy się pomóc – wyjaśnia.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego nie każde oddalenie się miejsca wypadku jest tożsame z ucieczką. Jak już wcześniej pisaliśmy to na ubezpieczycielu spoczywa obowiązek udowodnienia, że sprawca zbiegł z miejsca wypadku. Zdarzają się sytuacje w których trudno mówić o tym, że sprawca miał zamiar uniknąć odpowiedzialności,  ponieważ na nagraniu z monitoringu widać, że po zarysowaniu auta wysiada z samochodu i oczekuje na właściciela. Gdy ten się nie zjawia zostawia kartkę z numerem kontaktowym za wycieraczką poszkodowanego pojazdu. Niestety taka kartka może być wyjęta przez kogoś innego lub wywiana przez wiatr.

Źródło: Rzecznik Finansowy

Dlatego warto, by w przypadku stłuczki na parkingu centrum handlowego  odszukać pracownika ochrony i poprosić go np. o wywołanie posiadacz uszkodzonego pojazdu przez głośniki. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, można mu zostawić swój numer telefonu (przy okazji notując jego imię i nazwisko). Dzięki temu będzie można udowodnić, że odjechaliśmy dopiero po przekazaniu danych kontaktowych i roszczenie regresowe nie będzie miało podstaw.

W przypadku stłuczki parkingowej warto zrobić wszystko co możliwe, by odszukać właściciela uszkodzonego pojazdu lub właściwie zabezpieczyć kartkę z danymi kontaktowymi. Dzięki temu możemy uniknąć finansowych konsekwencji oddalenia się z miejsca zdarzenia.

Źródło: rf.gov.pl

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

5 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

5 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

5 dni ago
  • Aktualności

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy…

5 dni ago
  • Aktualności

Polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2024 r. OC i AC droższe we wszystkich województwach.

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano…

5 dni ago
  • Aktualności

Zdalna weryfikacja tożsamości w UNIQA: bezpieczeństwo i wygoda dzięki mojeID

UNIQA wdrożyła cyfrowe potwierdzanie tożsamości podczas składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Usługę mojeID dostarcza ubezpieczycielowi hub technologiczny KIR.  Dzięki…

5 dni ago