Szkody związane z zalaniem mieszkania mogą być nie tylko bardzo kosztowne, ale i czasochłonne. Jak wynika z danych Concordii, średnia kwota odszkodowania za szkodę spowodowana zalaniem wynosi około 1500 złotych.
Większość z tych szkód spowodowana była tzw. „szkodami wężykowymi”. Związane są one z pęknięciem, poluzowaniem lub odłączeniem wężyka doprowadzającego wodę do urządzenia np. pralki czy zmywarki. Znacznie rzadziej zalania spowodowane są poważną awarią instalacji wodnej. Kiedy już dojdzie do takiego zdarzenia ważne jest oszacowanie strat. I co ważne – należy mieć na uwadze, że pęknięta uszczelka może spowodować szkody nie tylko w naszym domu, ale również w domach naszych sąsiadów.
Piotr Adamczyk – Dyrektor Biura Likwidacji Szkód, Concordia Ubezpieczenia: „Zalania są najczęściej zgłaszanym rodzajem szkód w ramach ubezpieczenia domowego. Musimy jednak pamiętać, że przy tego typu zdarzeniach, z punktu widzenia ubezpieczyciela ważne jest ustalenie z czyjej winy doszło do zalania i w ilu lokalach widoczne są szkody. Wszystkie te czynniki mają wpływ na odpowiednie oszacowanie kwoty należnego odszkodowania”.
Dlatego tak ważne okazuje się posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia, które może nas uchronić od kosztów związanych z remontem czy naprawami w mieszkaniu. Powinniśmy pamiętać także, że pęknięta uszczelka może zniszczyć nie tylko nasze mieszkanie, ale także mieszkanie naszych sąsiadów. Co robić, jeśli to z naszej winy doszło do szkód? „Jeśli mamy odpowiednie ubezpieczenie, należy skontaktować się z ubezpieczycielem i zgłosić zaistniałą sytuację. W Concordii jest to niezwykle proste, wystarczy użyć aplikacji „Mobilne Szkody Concordii”, dzięki której klient otrzyma należne odszkodowanie w przeciągu kilku dni. Zalanie staje się problemem jeśli polisy nie posiadamy. Wtedy trzeba się liczyć z tym, że wszystkie koszty związane z naprawami, będziemy musieli sfinansować sami” – dodaje ekspert z Concordii.
Należy jak najszybciej skontaktować się z sąsiadem i powiadomić go o tym co się stało. Ponadto – zaraz po zauważeniu zniszczeń jakie poczyniła woda, należy zrobić zdjęcia lub nagrać film. To podstawa o ubieganie się o stosowne odszkodowanie. Jeśli nasz sąsiad przyzna się do nieumyślnego zalania naszego mieszkania i ma wykupione ubezpieczenie OC, możemy liczyć na odszkodowanie. Warto również skontaktować się z naszym ubezpieczycielem i poinformować o zdarzeniu. W przypadku nie przyznania się do winy przez sąsiada –TU z którym zawarliśmy umowę o ubezpieczenie mieszkania przejmie na siebie skutki finansowe powstałych szkód po zalaniu.
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…