Aktualności

TFI PZU z nowym Biurem Analiz i Strategii Zrównoważonych Indeksowych i Rynkowych

TFI PZU podjęło decyzję o powołaniu do życia Biura Analiz i Strategii Zrównoważonych Indeksowych i Rynkowych. Jego zadaniem będzie poszerzenie kompetencji analitycznych, wzmocnienie procesu inwestycyjnego, rozbudowa narzędzi do oceny emitentów przez pryzmat kryteriów ESG oraz rozwój „zielonych” produktów. 

TFI PZU wzmacnia pion inwestycji 

Zarządzanie w TFI PZU definiują takie elementy, jak elastyczność procesu inwestycyjnego, połączenie indywidualnej ekspertyzy ze wsparciem wszechstronnego i doświadczonego zespołu, rygorystyczna kontrola ryzyka i poszanowanie zasad etyki. Utrzymanie wysokiej jakości procesu inwestycyjnego oraz potencjału do dostarczania inwestorom atrakcyjnych stóp zwrotu wymaga nie tylko zachowania stabilności i ciągłości, ale także nieustannej ewolucji. Z uwagi na dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe oraz rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju w inwestowaniu TFI PZU podjęło decyzję o powołaniu do życia Biura Analiz i Strategii Zrównoważonych Indeksowych i Rynkowych. 

– Wobec stale rozwijanej oferty funduszy i portfeli inwestycyjnych opartych na różnych klasach aktywów z całego świata postanowiliśmy wzmocnić nasze kompetencje w zakresie globalnych strategii rynkowych oraz zarządzania aktywami przez pryzmat kryteriów zrównoważonego rozwoju – mówi Robert Zima, prezes TFI PZU. 

Nowo powstała jednostka, do której dołączył dotychczas działający w TFI PZU zespół analityków, ma za zadnie wzmocnić proces inwestycyjny poprzez wyłapywanie istotnych sygnałów i trendów rzutujących na atrakcyjność i perspektywy poszczególnych klas aktywów, sektorów czy emitentów. Dostarczane dane będą stanowiły ważne ogniowo w procesie podejmowania decyzji dotyczących strategii alokacji aktywów – zarówno w obszarze akcji, obligacji, jak i strategii PZU Global Macro (realizowanej w trzech funduszach zamkniętych TFI PZU). Wesprze także proces zarządzania portfelami asset management budowanymi na indywidualne zlecenie klientów instytucjonalnych i indywidualnych. 

Poszerzenie kompetencji w obszarze zrównoważonego rozwoju 

Przed biurem stoi także inne ważne zadanie – poszerzenie kompetencji analitycznych w obszarze zrównoważonego rozwoju. Z opublikowanych informacji wynika, że będzie to obejmowało rozbudowę metodologii i narzędzi umożliwiających analizę spółek giełdowych oraz emitentów obligacji (przedsiębiorstw, krajów, samorządów) przez pryzmat kryteriów środowiskowych, społecznej odpowiedzialności oraz ładu korporacyjnego, czyli ESG. 

– Zrównoważone inwestowanie jest silnym, globalnym trendem, który w kolejnych latach będzie zyskiwał na znaczeniu. W TFI PZU konsekwentnie dostosowujemy nasz proces inwestycyjny do lokowania aktywów w oparciu o kryteria ESG. Rozwijamy też naszą paletę „zielonych” produktów – mówi Piotr Dmuchowski, wiceprezes TFI PZU odpowiedzialny za obszar inwestycji. 

W tej chwili w ofercie produktowej TFI PZU można znaleźć „zielony” fundusz indeksowy – inPZU Akcje Sektora Zielonej Energii. Został on utworzony specjalnie dla klientów mających wyraźne preferencje w zakresie inwestowania w transformację energetyczną i zwracających uwagę na aspekt zrównoważonego rozwoju. W planach na ten rok jest udostępnienie klientom kolejnych strategii wpisujących się w trend zrównoważonego inwestowania, w tym indeksowych. 

Połączenie sił w inwestycjach pasywnych 

Jak możemy przeczytać, pod skrzydła nowo utworzonego biura trafił zespół zarządzający funduszami indeksowymi spod znaku inPZU. 

– Połączenie sił zespołu zarządzających funduszami indeksowymi inPZU z analitykami monitorującymi sytuację gospodarczą na świecie, rynki finansowe oraz trendy w obszarze zrównoważonego rozwoju jest naszą odpowiedzią na rosnącą rolę inwestowania pasywnego w Polsce. Pozwoli nam to długoterminowo kreować ofertę produktów pasywnych przy wykorzystaniu najbardziej atrakcyjnych klas aktywów ze wszystkich zakątków świata – mówi Piotr Dmuchowski. 

W ofercie TFI PZU jest 16 strategii indeksowych o zróżnicowanej relacji zysku do ryzyka, a także ekspozycji geograficznej (na określone kraje i regiony świata) i sektorowej (na spółki z wybranych gałęzi gospodarki). Produkty te umożliwiają łatwe i niskokosztowe podążanie za wybranymi rynkami akcyjnymi i obligacyjnymi z całego świata. Warto przypomnieć, że platforma inwestycyjna inPZU w tym roku będzie obchodziła 5-lecie swojego istnienia. 

Na czele nowej jednostki w pionie inwestycyjnym TFI PZU stanął dr Arkadiusz Bogusz – zarządzający funduszami z blisko 20-letnim doświadczeniem rynkowym. Bezpośrednio przed dołączeniem do TFI PZU przez ponad osiem lat zarządzał autorskimi funduszami Global Bond FIZ oraz Macro FIZ, a od grudnia 2015 r. stał na czele jednego z krajowych TFI. Doświadczenie rynkowe zdobywał także w polskich i zagranicznych instytucjach finansowych, gdzie pełnił funkcję zarządzającego funduszami i portfelami papierów dłużnych, dyrektora departamentu zarządzania aktywami, a także dyrektora inwestycyjnego (CIO) odpowiedzialnego za nadzór nad całym departamentem zarządzania. Arkadiusz Bogusz to zdobywca wyróżnień „Złoty Portfel” przyznawanych przez Gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet” za najlepsze wyniki inwestycyjne w kategorii najlepszy fundusz krajowych papierów dłużnych, a także tytułu „Super Alfa” przyznanego przez magazyn „Forbes”. Wyróżniony przez Citiwire jako jeden z tysiąca najlepszych zarządzających funduszami na świecie oraz przez „Puls Biznesu” tytułem Mistrza Obligacji za najlepsze wyniki inwestycyjne w kategorii funduszy papierów dłużnych. 

Źródło: PZU SA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago