W kwietniowej edycji rankingu funduszy akcji polskich (uniwersalnych) Analiz Online aż trzy fundusze PZU inwestujące na warszawskiej giełdzie – PZU Akcji Polskich, inPZU Akcje Polskie i PZU Akcji KRAKOWIAK – zdobyły podium. Warto zauważyć, że w tym roku polskie akcje zdecydowanie wyróżniają się na tle świata.
Dane pokazują, że w tym roku polskie akcje zdecydowanie wyróżniają się na tle świata. Po dobrych dwóch latach amerykański S&P 500 pauzuje, natomiast na warszawskiej giełdzie kierunek wytyczają byki. Co więcej, główny indeks WIG po raz pierwszy w historii przebił barierę 100 tys. punktów, a na nowe szczyty wspięły się również indeksy małych (sWIG80) i średnich spółek (mWIG40). Indeks grupujący największe spółki giełdowe w Polsce (WIG20) powrócił na poziomy obserwowane ostatnio w 2011 r. Z danych serwisu Analizy.pl wynika, że w kwietniu fundusze akcji polskich uniwersalnych zarobiły średnio 3,1%, a licząc od początku roku już ponad 18%. Jak widać koniunktura na GPW jest dosyć sprzyjająca.
Te dobre warunki na giełdzie doskonale wykorzystały fundusze akcyjne TFI PZU. Trzy strategie spółki – PZU Akcji Polskich, inPZU Akcje Polskie i PZU Akcji KRAKOWIAK, otrzymały najwyższą ocenę (5a) za bardzo dobrą efektywność zarządzania w perspektywie ostatniego roku. W efekcie uplasowały się na trzech pierwszych miejscach kwietniowego zestawienia funduszy akcji polskich (uniwersalnych) Analiz Online. Dodatkowo PZU Akcji Polskich, jako jedyny, uzyskał jednocześnie najwyższą notę także w horyzoncie trzyletnim. Wydarzenie to cieszy zwłaszcza w odniesieniu do rynkowej silnej konkurencji – w ofercie krajowych TFI jest ponad 50 funduszy akcji polskich o uniwersalnej strategii.
Jak możemy przeczytać, PZU Akcji Polskich to aktywnie zarządzany fundusz akcyjny, który koncentruje się na najbardziej perspektywicznych spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Do jego głównych wyróżników możemy zaliczyć mocno skoncentrowany portfel (składający się z ok. 40-60 spółek) oraz dużą aktywność. W zależności od oceny sytuacji rynkowej fundusz dopuszcza istotne odchylenia od benchmarku i płynną zmianę udziału indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. Co więcej, uzupełnieniem portfela mogą być zagraniczne spółki oferujące duży potencjał wzrostu lub reprezentujące perspektywiczne branże nieobecne na GPW.
Warto nadmienić, że ranking Analiz Online wyłania najbardziej efektywne fundusze w danej kategorii w horyzontach 12- i 36-miesięcznym. Raport jest publikowany co miesiąc i powstaje w oparciu o wskaźnik Information Ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, a najsłabsze 1a lub 2a. Ocena 3a ma charakter neutralny.
Źródło: PZU SA
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…