Eksperci z TU Gothaer przypominają: właściciele domów, muszą wiedzieć, że nawet dwudziestocentymetrowa warstwa śniegu, który zalega na dachu, to ogromne obciążenie dla całego budynku. Zdarzają się również takie sytuacje, których nie da się przewidzieć, np. zniszczenie ogrodzenia wskutek poślizgu samochodu czy wypadek pieszego na oblodzonym chodniku.
Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer w TU Gothaer wylicza najczęstsze szkody wywołane przez zimowa aurę: „Z obserwacji Gothaer wynika, że najczęstszą przyczyną szkód zimą są duże opady śniegu. Zdarzają się również takie sytuacje, których nie da się przewidzieć, np. zniszczenie ogrodzenia wskutek poślizgu samochodu czy wypadek pieszego na oblodzonym chodniku. Wybierając ubezpieczenie, powinniśmy mieć na uwadze wszystkie ryzyka i zabezpieczyć mienie zarówno od zdarzeń losowych i zniszczenia na zewnątrz budynku, jak również zadbać o ochronę w życiu prywatnym”.
Śnieg na dachu może być przyczyna wielu niebezpiecznych wypadków. Warto więc, regularnie go usuwać, bądź skorzystać z pomocy profesjonalistów: „Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami do obowiązków właścicieli i zarządców budynków należy usuwanie nadmiaru śniegów z dachów. Zaniedbanie tego może nas sporo kosztować. Nadzór budowlany za nieodśnieżenie dachu może ukarać właściciela bądź administratora mandatem do 500 zł. Ponadto, jeżeli nie dopełnimy swoich obowiązków, możemy mieć duże kłopoty z otrzymaniem odszkodowania we wszystkich towarzystwach – podkreśla Anna Materny.
Oprócz problemów z zalegającym śniegiem właściciele borykają się również ze zwisającymi soplami czy zrywającymi się pod ciężarem śniegu rynnami. O tej porze roku elementy orynnowania są szczególnie narażone na szkodliwe czynniki atmosferyczne i zanieczyszczenia: „Aby uniknąć takiego zagrożenia, powinniśmy zainwestować w system przeciwoblodzeniowy w rynnach, czyli specjalistyczny kabel grzejny – dodaje ekspertka z TU Gothaer.
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego (art. 62) właściciele budynków jednorodzinnych mają obowiązek przeprowadzenia co najmniej raz w roku kontroli stanu technicznego instalacji gazowej oraz przewodów kominowych. Ponadto przynajmniej raz na 5 lat muszą wykonać generalny przegląd stanu technicznego budynku i związanych z nim instalacji. Niezwykle ważna jest również regularna konserwacja i czyszczenie komina: „Pamiętajmy, by zawsze zachowywać dokumentację z wykonanych przeglądów. Jeżeli stwierdzone podczas kontroli uszkodzenia mogą spowodować zagrożenie życia lub zdrowia znów jesteśmy narażeni na ogromne wydatki. W przypadku powstałej szkody dokumentacja poświadczy o dopełnieniu obowiązków przez właściciela. Tu uchroni przed wysokimi kosztami ewentualnego odszkodowania” – mówi Anna Materny.
Podstawą jest ubezpieczenie od zdarzeń losowych i zniszczeń mienia na zewnątrz budynku oraz w środku. W ramach ubezpieczenia nieruchomości można również skorzystać z dodatkowej pomocy w ramach assistance: „Oprócz wspomnianych wariantów polisę możemy rozszerzyć o OC w życiu prywatnym oraz NNW, jeśli to my, a nie osoby trzecie, ucierpimy na skutek nieszczęśliwego zdarzenia” – przypomina Anna Materny.
Źródło: www.gothaer.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…