Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. TUW PZUW na czele którego stanie Rafał Kiliński, dotychczasowy pełnomocnik Zarządu PZU SA, obejmuje niemal wszystkie grupy ubezpieczeń działu II, oprócz chorobowych (gr. 2), kredytu (gr. 14) i ochrony prawnej (17).
Jak podkreśla Michał Witkowski, szef komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy PZU: „PZUW to spółka-córka, która będzie specjalizowała się w ubezpieczeniach wzajemnych (niekomercyjnych)”. O planach dotyczących powołania towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych mówiło się na rynku już od pewnego czasu.
Zakładając TUW, PZU wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podmiotów medycznych. Założenie biznesowe TUW opiera się bowiem na modelu zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym w celu jego optymalizacji i w konsekwencji, obniżeniu wysokości składki ubezpieczeniowej. Szpitale, które będą współpracowały w ramach TUW i minimalizowały ryzyko wystąpienia szkody, będą płaciły niższe składki ubezpieczeniowe. Zyskają możliwość rozpraszania ryzyka w ramach związków wzajemności dostosowanych do specyfiki danej grupy podmiotów medycznych. Dostaną też wsparcie w aktywnym zarządzaniu ryzykiem.
Aby zostać członkiem towarzystwa, szpital będzie musiał wnieść jednorazową, symboliczną opłatę. Rafał Kiliński, prezes PZUW podkreśla: „Ostatnio zaobserwowaliśmy większe zainteresowanie szpitali alternatywnymi formami ubezpieczeń, zwłaszcza w zakresie obowiązkowego OC. Dzięki towarzystwu zyskujemy dodatkowy model operacyjny. Polega on na oferowaniu ochrony ubezpieczeniowej w ramach związków wzajemności członkowskiej i poszerzeniu gamy produktowej. Oceniamy, że to może korzystnie wpłynąć na poziom udziałów rynkowych Grupy PZU”.
Jak dodaje: „dzięki PZUW szpitale będą miały wybór: albo regularny udział w przetargach i konieczność płacenia coraz wyższej stawki, albo udział w towarzystwie, lepsze zarządzanie ryzykiem i szansa na coraz niższe stawki. Zainteresowani przystąpieniem do TUW będą musiały zgłosić akces członkowski i wykupić przynajmniej jedną cegiełkę-udział, wartą prawdopodobnie ok. 100-150 zł. Ubezpieczyciel mógłby jednak usunąć któregokolwiek z członków, jeśli ten nie będzie spełniał określonych kryteriów w przyszłości”.
Źródło: www.pzu.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…