Aktualności

Twój bilet to Twoje ubezpieczenie

Polską kolej albo się kocha, albo nienawidzi. Jednak co roku podróże pociągami zwłaszcza w okresie wakacyjnym cieszą się dużą popularnością. Warto wiedzieć, że za wypadek w wagonie, na peronie można domagać się odszkodowania od przewoźnika, u którego mamy wykupiony bilet.

Co nam grozi podczas podróży koleją?

Przytrzaśnięcie drzwiami, poślizgnięcie się podczas wsiadania, poparzenie przez obsługę w wagonie restauracyjnym lub przygniecenie przez bagaże podczas nagłego hamowania. Te i inne wypadki mogą zdarzyć się podczas podróży pociągiem. Od kogo można domagać się odszkodowania, gdy doznaliśmy szkody podczas podróży?

Pamiętaj o bilecie

Kupując bilet na przejazd automatycznie zawieramy umowę z przewoźnikiem. Oznacza to, że wszystkie roszczenia za wypadki np. w budynku dworca, peronie lub w wagonie należy zgłaszać bezpośrednio do przewoźnika, a następnie on zgłosi sprawę do swojego ubezpieczyciela.

Przypominamy, że każdy przewoźnik kolejowy musi posiadać ubezpieczenie OC na wypadek niespodziewanych zdarzeń i wypadków z udziałem pasażerów. Kupując bilet pasażer automatycznie zostaje objęty ubezpieczeniem. Bardzo ważne więc jest, by zachować swój bilet w ewentualnym postępowaniu reklamoacyjno-odszkodowawczym.

Odpowiedzialność przewoźnika

Art. 435 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r. poz. 459) mówi o tzw. odpowiedzialności przedsiębiorstw „wprawianych w ruch za pomocą sił przyrody”. Do takich właśnie firm zalicza się kolej. Taka branża oznacza szerszy zakres odpowiedzialności za szkody. Opiera się ona na zasadzie ryzyka i wystąpi ona niezależnie od tego czy winę ponosi przewoźnik oraz bez względu na to, czy szkoda powstała na skutek naruszenia prawa.

Przewoźnik podczas wykonywania swoich usług ponosi ryzyko działań i zaniechań innych podmiotów, które są związane z całym procesem przewozu. Chodzi tu m.in. o zarządcę stacji, operatora wagonu gastronomicznego itd.

Wyłączenie odpowiedzialności przewodnika za szkody jest tylko wtedy, gdy do zdarzenia doszło na wskutek działania siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej w stosunku do ruchu kolejowego.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

W całym procesie odszkodowawczym bardzo ważne jest zabezpieczenie dowodów. Gdy dojdzie do wypadku należy zebrać m.in. takie dowody jak nagrania lub fotografie. Pamiętajmy również o tym, by całe zdarzenie zostało opisane w dokumentacji służbowej (np. raport kierownika pociągu). Gdy brak odpowiednich dowodów i pozostaje tylko „słowo przeciw słowu” to uzyskanie odszkodowanie może być bardzo trudne.

Źródło: utk.pl

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago