Aktualności

Ubezpiecz swoją nieruchomość i… swój spokojny sen

Zarówno tak ekstremalne sytuacje jak pożar, czy – o wiele częstsze – zniszczone sprzęty po zalaniu łazienki przez sąsiada, oznaczają nieplanowany remont. Jest to szczególnie trudne teraz, gdy z powodu koronawirusa i ograniczonego budżetu skrupulatniej kontrolujemy wydatki. Zabezpiecza nas przed tym kompleksowa polisa mieszkaniowa, czyli „tarcza ochronna” dla naszego domu. To ona pomaga stanąć na nogi i zapewnia zastrzyk gotówki na naprawienie szkód. Warto zweryfikować zakres ubezpieczenia, listę ryzyk i zyskać pewność, że wykupiona polisa sprawdzi się w tym wyjątkowym czasie.

Miniony rok był rekordowy, bo zbudowano łącznie ok. 230 – 240 tysięcy mieszkań. To najwyższy wynik od prawie 30 lat. „Polacy kupują nieruchomości, które najczęściej stają się ich wymarzonym domem albo, coraz częściej inwestycyjnie, pod wynajem. Niezależnie od tego w jakim celu kupujemy mieszkanie, to widać, że rosną wymagania dotyczące komfortu jego użytkowania, zwłaszcza jakości wyposażenia. Chcemy, by były one wygodne, inteligentne i nadążały za stylem życia. Dlatego też standard mieszkań wzrasta i coraz częściej wyposażane są w najnowsze technologie. Warto pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć zarówno mieszkanie, jak i znajdujące się w nich sprzęty” – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek z Wiener.

Polisa to zastrzyk gotówki w najtrudniejszym momencie

Polisa mieszkaniowa to z założenia dobrowolne rozwiązanie. Jeśli jednak posiłkowaliśmy się, np. kredytem hipotecznym, to cesja ubezpieczenia na bank była jednym z podstawowych wymagań banku. Szukając ubezpieczenia „pod kredyt” klienci chcą jak najszybciej spełnić obowiązek wobec wymagań banku i obejmują ochroną wyłącznie „mury”. Łatwo zapomnieć, że w ten sposób zabezpieczają tylko bank, a nie swój portfel.

W praktyce zakładamy, że w nowym mieszkaniu nic się nie stanie, nawet zalanie, przepięcie, czy drobny pożar. To zbyt optymistyczne założenie. Zwłaszcza, gdy z troski o zdrowie spędzamy więcej czasu w naszych domach, na balkonach i w ogrodach, wtedy nietrudno o zdarzenia wywołujące szkodę, związane z codziennym użytkowaniem nieruchomości – Agnieszka Włodarska-Poloczek z Wiener.

Dobrze dobrana polisa mieszkaniowa powinna pomóc stanąć na nogi po zdarzeniu, zapewniając zastrzyk gotówki na naprawienie szkód. Ubezpieczenie mieszkania może dotyczyć nie tylko części stałych, takich jak ściany, płytki, podłogi, ale również drogich mebli (np. zabudowy kuchenne), sprzętów elektronicznych, szyb, innych rzeczy osobistych. Polisa może również ochronić przed roszczeniami osób trzecich w ramach OC  w życiu prywatnym domowników. Dwa elementy ubezpieczenia, zarówno ten wymagany przez bank, jak i zabezpieczenie dla właściciela mieszkania mogą znajdować się na jednej polisie. Trzeba tylko pamiętać, aby agent ubezpieczeniowy zawarł odpowiednią adnotację o cesji dotyczącej właściwego przedmiotu ubezpieczenia.

Domowa „pierwsza pomoc”, czyli lepsza ochrona

Home assistance jest nazywane usługą „pierwszej pomocy” – w razie stłuczenia szyby, zaciętych zamków w drzwiach, czy pęknięcia rury pod zlewem przysłany zostanie specjalista, który udzieli pomocy.

Dobrze dopasowane ubezpieczenie mieszkania lub domu, które zawiera również pakiet Assistance to nie tylko pewność „szytej na miarę” pomocy, jakiej będziemy oczekiwać w nieprzewidzianej, trudnej sytuacji. To również zabezpieczenie naszego spokojnego snu. Poprośmy agenta o dopracowanie pakietu tak, był płacić tylko za to, czego naprawdę potrzebujemy. Koszt ubezpieczenia mieszkania to zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. To często niewielki procent tego, co inwestujemy np. w roczne utrzymanie nieruchomości.” – Agnieszka Włodarska-Poloczek, Wiener

Trwające budowy i domki letniskowe pod ochroną przez cały rok

Ubezpieczeniem można objąć dom w budowie lub rozbudowie, a także ruchomości, istniejące budowle, a nawet domek letniskowy i jego wyposażenie. Wśród najważniejszych punktów takiego ubezpieczenia znajdują się: szkody powstałe podczas, np. powodzi czy huraganu, kradzież z włamaniem czy wandalizm oraz szkody wyrządzone innym osobom (np.: sąsiadom) przez mieszkańców lub ich zwierzęta domowe (OC). Polisa może chronić przez następstwami nieszczęśliwych wypadków, gwarantując świadczenia z tytułu doznanego trwałego uszczerbku na zdrowiu w razie wypadku.

Źródło: Wiener

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago