Z informacji spływających z rynku ubezpieczeń wynika, że większość towarzystw ubezpieczeniowych zakończyła już wiosenną sprzedaż dotowanych ubezpieczeń rolnych. Jednak jak podaje TUZ ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dopłatą składki z budżetu państwa nadal są dostępne w ich ofercie.
Na mocy ustawy o ubezpieczeniach rolnych i zwierząt gospodarskich rolnik może opłacić tylko część składki należnej ubezpieczycielowi. Drugą część składki dopłacana jest ze środków publicznych. W myśl powyższej ustawy dopłata do ubezpieczeń upraw obejmuje łącznie 10 ryzyk. Pięć ryzyk tj. grad, powódź, susza, przymrozki, ujemne skutki przezimowania są ryzykami obowiązkowymi, natomiast huragan, deszcz nawalny, piorun, osunięcie się ziemi oraz lawiny stanową ryzyka dobrowolne.
Warunkiem objęcia ochroną upraw jest ich wysianie lub wsadzenie do gruntu. Jednak istnieje również możliwość zawarcia ubezpieczenia poniższych upraw na planie zasiewu zbóż jarych, rzepaku jarego, rzepiku, buraków cukrowych oraz kukurydzy.
Obowiązek ubezpieczenia upraw jest spełniony przez rolnika, gdy ubezpieczy co najmniej 50% powierzchni swoich upraw podlegających obowiązkowi ubezpieczenia od przynajmniej jednego ryzyka obowiązkowego tj. grad, powódź, susza, przymrozki, ujemne skutki przezimowania. Umowa ubezpieczenia zawierana jest na okres do 12 miesięcy. Rolnicy, którzy posiadają ubezpieczenie dla co najmniej połowy swoich upraw w przypadku klęski otrzymują pełną pomoc z budżetu państwa. Natomiast rolnicy, którzy nie spełnili obowiązku zawarcia ubezpieczenia w przypadku klęski otrzymają pomoc pomniejszoną o połowę.
Uznaje się, że ryzyka dobrowolne mają w polskich warunkach klimatycznych drugorzędne znaczenie i są oferowane klientom jako uzupełnienie oferty do ryzyk dobrowolnych. Jednak patrząc na gwałtowność warunków pogodnych w ostatnich latach mogą okazać się dobrym wariantem ochrony.
W TUZ Ubezpieczenia istnieje również możliwość rozszerzenia ochrony o ryzyko ognia. Szkoda powstała w wyniku działania ognia dotyczy zdarzenia, które powstało w wyniku przedostania się ognia poza palenisko lub powstało bez paleniska i ogień rozszerzył się o własnej sile w następstwie zdarzenia losowego lub działalności człowieka. Przedmiotem ubezpieczenia w tym zakresie mogą zostać objęte uprawy zbóż, rzepaku, tytoniu oraz chmielu, które rolnik wskazał w umowie ubezpieczenia. Co ważne ryzyko ognia nie chodzi w pakiet ryzyk dotowanych z budżetu państwa.
Umowę ubezpieczenia mogą zawrzeć producenci rolni, którzy prowadzą produkcję rolną we własnym lub dzierżawionym gospodarstwie rolnym. Umowy dla dużych przedsiębiorstw, które m.in. zatrudniają ponad 250 osób i których obrót roczny przekracza 50 mln euro mogą być zawarte po otrzymaniu pisemnej zgody z MRiRW na zawarcie ubezpieczenia z dopłatą do składki ze środków publicznych. Klient przed wystawieniem polisy zobowiązany jest wówczas okazać taką zgodę.
Sumy ubezpieczenia nie mogą przekraczać maksymalnych sum ubezpieczenia określone w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i są obliczane dla 1 h upraw na podstawie konkretnych wskaźników.
Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dopłatą do składki z budżetu państwa proponowane przez TUZ skutecznie wspierają sektor rolny. Jak podje ubezpieczyciel sprzedaż ubezpieczeń realizowana jest przy pomocy partnera TUZ Agencji Ubezpieczeń Rolnych AUROL.
Źródło: TUZ Ubezpieczenia
Compensa Dystrybucja zmieniła nazwę na Vienna Life Partners. Zmiana jest konsekwencją połączenia Aegon, Compensy Życie i „małej”…
17 grudnia w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Executive Club. Menedżerowie z różnych obszarów…
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ostrzega, że nie należy ignorować pism dotyczących ubezpieczenia pojazdu, które otrzymujemy od…
Jak powszechnie wiadomo wysokość opłaty za brak ubezpieczenia obowiązkowego zależna jest między innymi od wysokości płacy…
Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – organizacja ta od lat…
W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…