Szwecja od lat przyciąga podróżnych z całego świata. Decydując się na urlop w tym kraju, warto zebrać informacje na temat formalności czy innych praktycznych kwestii, które ułatwią nam podróż. Nie zapominajmy także o odpowiednim ubezpieczeniu.
Planując urlop w Szwecji, warto wziąć pod uwagę kilka poniższych informacji. Dzięki temu podróż będzie przebiegała sprawniej i bezpieczniej. Podobnie jak w przypadku innych destynacji, wybierając się do Szwecji musimy upewnić się, że posiadamy wymagane dokumenty, takie jak ważny paszport lub dowód osobisty. Istotne jest to, że podróżując z Polski nie potrzebujemy wizy turystycznej, jeśli nasz pobyt ma być krótszy niż 90 dni. A jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa? Szwecja to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Oficjalnym językiem w tym państwie jest szwedzki, jednak większość mieszkańców mówi biegle po angielsku, co z pewnością ułatwia komunikację podczas pobytu w tym kraju.
Walutą obowiązującą w Szwecji jest korona szwedzka (SEK). Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić aktualny kurs wymiany, bo na początek podróży warto mieć przy sobie gotówkę. Ale większość miejsc akceptuje również płatności kartą.
Szwedzki system opieki zdrowotnej jest wysoko oceniany, jednak mimo tego wybierając się za granicę, zawsze warto posiadać ubezpieczenie turystyczne. Produkt ten obejmuje koszty leczenia czy transportu medycznego. Będąc w Szwecji, powinniśmy mieć ze sobą również Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia nas do korzystania z publicznych usług zdrowotnych na takich samych zasadach, jak obywatele kraju. Ale uwaga! Dokument ten nie zawsze pokryje wszystkie koszty leczenia. Dlatego zadbajmy o odpowiednią polisę.
Na rynku znajdziemy wiele ofert dotyczących ubezpieczenia podróżnego. Dlatego przed wyjazdem warto wybrać polisę, która najbardziej będzie odpowiadała naszym potrzebom. Ubezpieczenie tego typu może zawierać taki zakres jak:
Co istotne, jeśli planujemy swoją podróż do Szwecji z wyprzedzeniem, powinniśmy pomyśleć o ubezpieczeniu kosztów, które ponosimy w związku z jej organizacją (tzw. ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży). Dzięki temu produktowi w przypadku konieczności rezygnacji lub przerwania podróży np. ze względów zdrowotnych czy śmierci osoby bliskiej, odzyskamy do 100% kosztów jakie opłaciliśmy przed wyjazdem.
Pamiętajmy też, by po zawarciu umowy zrobić zdjęcie polisy, tak by był na nim widoczny jej numer oraz dane kontaktowe do Centrum Obsługi Klienta. Wówczas wszelkie potrzebne dane będziemy mieli zawsze pod ręką w trakcie podróży.
Źródło: WARTA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…