Jednym z przykładów i sposobów na zminimalizowanie ryzyka jest chociażby ubezpieczenie domu od skutków powodzi. Polacy coraz częściej ubezpieczają swoje majątki od zdarzeń losowych, ale i tak połowa budynków pozostaje bez ochrony. Jak szacuje PIU około 60 proc. budynków jednorodzinnych i 40 proc. budynków wielorodzinnych jest ubezpieczanych od powodzi, a podobnie jest w przypadku innych zdarzeń losowych.
Jak wskazuje „Rzeczpospolita”: „Ciągle jednak polis jest za mało. Rynek ubezpieczeniowy parę lat temu optował za rozwiązaniami upowszechniającymi ochronę w ramach systemu ubezpieczeń dobrowolnych. Towarzystwa zwracały jednak uwagę na to, że nie da się zbudować efektywnego systemu bez racjonalnej polityki zagospodarowania przestrzennego”.
Klimat w Polsce się zmienia. Ekstremalne zjawiska pogodowe nasilają się powodując milionowe straty. Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU potwierdza: „Nasz klimat się zmienia. Nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe. Jednocześnie rozwijamy się w dość szybkim tempie. Rozwój gospodarczy i cywilizacyjny sprawia, że koszt ewentualnych katastrof pogodowych będzie coraz większy. Można tego uniknąć, dlatego chcemy zwrócić uwagę na konieczność konkretnych działań, które mogą w znacznym stopniu zminimalizować negatywne skutki katastrof” – dodaje.
Jednocześnie należy pamiętać, że bezpieczeństwo i stabilizację w przypadku katastrof związanych z pogodą, mogą zapewnić jedynie zintegrowane działania organów państwowych, społeczeństwa i sektora ubezpieczeń. – Ubezpieczenia są elementem zarządzania kryzysowego, ale nie mogą go zastępować. Najważniejsza jest prewencja, zbieranie danych i ich analiza – komentuje Jan Grzegorz Prądzyński.
„Można to zrobić choćby za pomocą smartfona. Tam, gdzie wody już ustąpiła, można rozpocząć sprzątanie – nie trzeba czekać na przedstawiciela ubezpieczyciela. Często w umowie ubezpieczenia mieszkania jest zapis, który nakłada na klientów obowiązek, w miarę możliwości, podjęcia działań, które sprawią, że szkody będą mniejsze. Jeśli chodzi o ubezpieczenie od skutków powodzi, to powinno ono obejmować samą konstrukcję budynku, ale też wszelkie mienie, które jet w środku. Pamiętajmy żeby ubezpieczyć meble, dywany, nawet odzież” – dodaje ekspert.
Źródło: www.rp.pl, www.piu.pl
Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…
Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…
Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…
Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…
PZU uprościł proces sprzedaży gwarancji ubezpieczeniowych. Ubezpieczyciel wdrożył program Małe Gwarancje, który skierowany jest do…
Szybszy dostęp do lekarzy i szeroki zakres badań – z tym większości z nas kojarzą…