Decyzję odnośnie wyboru ubezpieczenia elektrowni fotowoltaicznej zawsze powinniśmy opierać na kilku kluczowych czynnikach, które sprawiają, że dana oferta będzie dla nas atrakcyjna. Na co należy zwrócić uwagę zawierając tego typu polisę podpowiada InterRisk.
Elektrownia fotowoltaiczna to ekologiczne źródło energii, które w ostatnich latach zyskuje na popularności. Ze względu na to, że rozwiązania tego typu pozwalają ograniczyć emisję CO2 a także znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną wiele osób (zarówno przedsiębiorców, jak i indywidualnych inwestorów) decyduje się na elektrownie fotowoltaiczne. Niewątpliwie elektrownie fotowoltaiczne stanowią duże inwestycje, a ubezpieczenie zapewnia ochronę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami w życiu, takimi jak na przykład uszkodzenia spowodowane m.in. przez warunki atmosferyczne, pożary, kradzieże, akty wandalizmu czy awarie.
Jednak wybierając daną ofertę powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej warunkami, w tym z zakresem ochrony, wysokością składki oraz procedurą zgłaszania i likwidacji szkód. Dzięki temu upewnimy się, że polisa będzie odpowiadać wszystkim naszym potrzebom i oczekiwaniom.
Dlatego przy zawieraniu umowy ubezpieczenia elektrowni fotowoltaicznej, należy zwrócić uwagę na:
Z pewnością, dobrze dobrane ubezpieczenie zapewni ochronę przed wieloma ryzykami związanymi z eksploatacją elektrowni fotowoltaicznej i umożliwi nam skoncentrowanie się na efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz produkcji energii.
Elektrownie fotowoltaiczne mogą doświadczyć różnych rodzajów szkód, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Zazwyczaj są to szkody spowodowane przez uszkodzenia mechaniczne zewnętrzne, działanie czynników atmosferycznych, degradację materiałów, zanieczyszczenie, problemy elektryczne, pioruny i wyładowania elektryczne oraz kradzieże lub wandalizm. Także błędy w projektowaniu lub konserwacji mogą prowadzić do awarii lub uszkodzeń. W zapobieganiu wielu z tych problemów oraz naprawianiu potencjalnych usterek pomagają regularne inspekcje i konserwacja systemu fotowoltaicznego. Analizy pokazują też, że najczęściej występują szkody spowodowane przepięciem oraz ciężarem śniegu. Jednak pomimo tego, że występują one często, generują one stosunkowo małą wypłatę odszkodowania (szkody drobne). Z kolei szkody spowodowane pożarem, uderzeniem pioruna i kradzieżą występują rzadziej, jednak powodują znacznie wyższe odszkodowania za pojedynczą szkodą (szkody duże). Pozostałe szkody, do których można zakwalifikować między innymi: błąd obsługi, gryzonie, wady materiału i uszkodzenia wewnętrzne czy powódź również zdarzają się często, ale są one niskiej wartości.
InterRisk, w zależności od wielkości elektrowni fotowoltaicznej oferuje kilka możliwości ochrony ubezpieczeniowej:
Warto podkreślić, że ogólne warunki ubezpieczenia elektrowni fotowoltaicznych funkcjonują w InterRisk od października 2021 roku. Produkt ten przeznaczony jest dla operatorów i właścicieli małych i dużych instalacji fotowoltaicznych, czyli tych, o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej większej niż 50 kW.
Ubezpieczenie dostępne w InterRisk można zakupić w formule wszystkich ryzyk, wówczas ochroną objęte są wszelkie straty materialne (utrata, zniszczenie lub uszkodzenie) w ubezpieczonej elektrowni fotowoltaicznej, o ile nie są wyraźnie wyłączone. Zakres tego ubezpieczenia jest znacznie szerszy niż w przypadku wykupienia przez klienta pojedynczych produktów. Dlaczego jeszcze warto wybrać InterRisk? Ubezpieczenie elektrowni fotowoltaicznych cechuje szeroki zakres ubezpieczenia, program dedykowany do konkretnego przedmiotu ubezpieczenia, atrakcyjne ceny i niskie franczyzy, odpowiedzialność za kradzież (w tym kradzież zwykłą) do pełnej sumy ubezpieczenia; jedyny warunek – spełnienie przez klienta określonych zabezpieczeń oraz brak wymogu pisemnej umowy serwisowej. Ubezpieczyciel pozwala także na ubezpieczenie akumulatorów do magazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej.
Źródło: InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…
28 listopada w siedzibie Generali Polska w Warszawie odbyła się konferencja, która podejmowała tematykę kluczowych wyzwań…
Końcówka roku dla wielu rolników wiąże się z koniecznością ubezpieczenia gospodarstwa rolnego. Właśnie teraz jest…