Osoby cierpiące na różne schorzenia czasami zastanawiają się, czy ubezpieczenie na życie w ich przypadku może stanowić ochronę. W jaki sposób choroby współistniejące uwzględniane są w ubezpieczeniach na życie?
Choroby współistniejące, nazywane wielochorobowością oznaczają stan, w którym chory ma zdiagnozowaną więcej niż jedną chorobę. Choroby tego typu tylko w pewnym zakresie są związane z podeszłym wiekiem. U chorych w zaawansowanym wieku mogą występować takie schorzenia jak przerost prostaty, osteoporoza, zaćma, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Choroby współistniejące mogą również występować u osób chorujących na serce lub chorujących na depresję. Mowa tu między innymi o cukrzycy, niedokrwistości, chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu, nadwadze, lękach, bólach głowy czy uczuciu przewlekłego zmęczenia. Wielochorobowość może być wynikiem podatności genetycznej, uwarunkowania genetycznego, przewlekłego zakażenia, zaburzenia metabolizmu oraz błędów medycznych podczas terapii, jakimi byliśmy poddawani. Warto przypomnieć, że choroby współistniejące odegrały istotną rolę podczas pandemii Covid-19. Stan chorych leczących się na wiele chorób mógł wówczas dość znacznie się pogorszyć przy zakażeniu tym wirusem, co w niektórych przypadkach kończyło się zgonem.
Nie każdy wie, że ubezpieczenia na życie także mogą nas chronić w zakresie chorób współistniejących. Jednak ważne jest to, by wybrać odpowiedni produkt i upewnić się, czy wybrana polisa konkretnego ubezpieczyciela stanowi ochronę w omawianym zakresie. Możemy to zrobić podczas rozmowy z agentem lub infolinią towarzystwa ubezpieczeniowego oferującego dany produkt. A jak wygląda złożenie wniosku świadczeniowego w związku z chorobami, na które się leczymy? Takie wnioski są zawsze rozpatrywane indywidualnie w oparciu o dokumenty, które są niezbędne do ich rozpatrzenia. O tym, jakie dokumenty mamy dołączyć do naszego wniosku możemy dowiedzieć się podczas jego składania. W zależności od sprawy, przedstawiciel ubezpieczyciela, może poprosić nas o dodatkowe dokumenty. Omawiana dokumentacja jest przede wszystkim związana z naszym stanem zdrowia i wynika z pobytem lub pobytami w szpitalu, przebytymi zabiegami oraz postawionymi diagnozami. Jeśli zależy nam na czasie, warto bez zbędnej zwłoki dostarczyć wymagane dokumenty. Pamiętajmy o tym, że obowiązek dostarczenia dokumentów leży po stronie osoby, która wnioskuje o wypłatę świadczenia.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niekiedy choroby współistniejące mogą stanowić przeszkodę do wypłaty świadczenia z ubezpieczenia na życie. Niektórzy ubezpieczyciele, co do zasady, wykluczają możliwość wypłaty świadczenia przy występowaniu kilku chorób jednocześnie i tym samym mających bezpośredni wpływ na stan zdrowia osoby ubezpieczonej. Niestety można to dosyć łatwo uzasadnić z punktu widzenia praktyki lekarskiej – rozwój jednej choroby w bezpośredni sposób może wpłynąć na inną naszą dolegliwość.
Źródło: WARTA
W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…
Bank Pekao rozbudowuje swoją ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną transformację.…
Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń…
Ubezpieczenie garażu nie zawsze wydaje się oczywiste. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że na rynku…
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…