Aktualności

Ubezpieczenie na życie – co obejmuje i ile kosztuje?

Z pewnością dla większości z nas priorytetem jest to, by zapewnić sobie i bliskim odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Dlatego jeśli chcemy zyskać pewność, że w razie niepożądanych sytuacji uzyskamy odpowiednie wsparcie, warto postawić na ubezpieczenie na życie. 

Rodzaje ubezpieczeń na życie 

Warto zacząć od tego, że polisy na życie możemy podzielić między innymi na terminowe i bezterminowe. Te pierwsze często bywają wymagane przez banki udzielające kredytów, które traktują je jako sposób na zabezpieczenie swoich interesów. W takim przypadku świadczenie wypłacane jest przez ubezpieczyciela, o ile śmierć nastąpi w okresie obowiązywania umowy, która trwa do określonego wieku ubezpieczonego. Natomiast bezterminowa polisa na życie zawierana jest na czas nieokreślony, a więc maksymalnie do śmierci ubezpieczonego. Dzięki temu daje ona pewność, że świadczenie zostanie wypłacone bez względu na wiek ubezpieczonego w chwili śmierci. 

Co więcej, polisa na życie może stanowić nie tylko gwarancję wypłaty świadczenia w przypadku śmierci, ale także w momencie dożycia do końca okresu, na jaki zawarto umowę – to ubezpieczenie na życie i dożycie. Tego typu rozwiązanie stanowi dobre zabezpieczenie finansowe, z którego istnienia wiele osób nie zdaje sobie sprawy. 

Warto podkreślić, że w zależności od wybranego rodzaju ubezpieczenia możemy  skorzystać z wielu opcji rozszerzających zakres ubezpieczenia podstawowego. Możemy wśród nich znaleźć między innymi możliwość leczenia za granicą, świadczenie za pobyt w szpitalu po wypadku lub w wyniku choroby czy uszczerbek na zdrowiu. 

Innym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie na życie z możliwością inwestycji w UFK, czyli w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Jak sama nazwa wskazuje, łączy ono w sobie dwie funkcje – ochronną oraz inwestycyjną. 

Co obejmuje ubezpieczenie na życie? 

Jak już wyżej wspominaliśmy, ubezpieczenie na życie to nie tylko gwarancja wypłaty świadczenia na wypadek śmierci ubezpieczonego. Polisa może, bowiem stanowić wsparcie w wielu innych sytuacjach. Dlatego wybierając polisę na życie warto dowiedzieć się, jaki jest jej podstawowy zakres i jakie są możliwości rozszerzenia tego zakresu. 

Każda polisa zapewnia podstawowy zakres ochrony, w skład którego wchodzi zazwyczaj: 

  • ubezpieczenie na życie, które zapewnia gwarantowaną kwotę (sumę ubezpieczenia) na wypadek śmierci ubezpieczonego, 
  • ubezpieczenie na dożycie, które zapewnia gwarantowaną kwotę (sumę ubezpieczenia) na wypadek dożycia do końca okresu ubezpieczenia, 
  • zdiagnozowanie śmiertelnej choroby w trakcie trwania ubezpieczenia. 

Co ważne, istnieje wiele możliwości rozszerzenia podstawowego zakresu ochrony. Dzięki temu zabezpieczymy finansowo siebie i swoich bliskich na wypadek wielu niepożądanych sytuacji. Podstawowy zakres polisy na życie może zostać poszerzony o np.: 

  • śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku (również komunikacyjnego), 
  • śmierć ubezpieczającego (który jest płatnikiem składek) z przejęciem opłacania składek przez określony w umowie czas, 
  • uszczerbek na zdrowiu doznany na skutek wypadku, 
  • pobyt w szpitalu po nieszczęśliwym wypadku, 
  • ciężką utratę zdrowia w wyniku nieszczęśliwego wypadku (możemy uzyskać stałą rentę), 
  • niezdolność do pracy, 
  • pobyt w szpitalu ( np. w wyniku choroby), 
  • operację chirurgiczną, 
  • poważne zachorowanie (w tym nowotwór złośliwy i jego leczenie), 
  • ekspercką opinię medyczną, 
  • leczenie za granicą. 

Tego typu rozwiązania pozwalają na dopasowanie zakresu ochrony do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Warto więc rozpatrywać opcje dodatkowe pod kątem swojego wieku, stanu zdrowia, trybu życia czy wykonywanej pracy. Dzięki temu zyskamy pewność, że polisa w pełni spełni nasze oczekiwania. 

Pamiętajmy też, że w ramach jednej polisy na życie możemy ubezpieczyć nie tylko siebie, ale również najbliższych – w tym męża/żonę (lub partnera/partnerkę), a także dzieci. To od nas zależy także to, kto będzie uposażonym, a więc osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia w przypadku naszej śmierci oraz jaka będzie wysokość składek i suma ubezpieczeń. 

Wykupując ubezpieczenie na życie, warto również skorzystać z dodatkowego wsparcia, np. w postaci Assistance. Przykładowo w Compensie dostępne są dwie opcje – Assistance Domowy i Medyczny. Tego typu pakiety pozwalają nam na skorzystanie z pomocy w przypadku codziennych problemów. 

Ile kosztuje polisa na życie? 

Decydując się na zakup ubezpieczenia na życie powinniśmy wziąć pod uwagę także wysokość składki oraz sumę ubezpieczenia. Dzięki temu zapłacimy za swoją polisę tyle, ile będziemy w stanie i nie obciążymy nadmiernie naszego budżetu. Jednak od czego zależy wysokość składki? Przede wszystkim od zakresu ochrony – najtańsze ubezpieczenie na życie zapewnia jedyne podstawowe świadczenia. Wpływ na wysokość składki mogą mieć także takie czynniki, jak: wiek ubezpieczonego, jego sytuacja życiowa oraz suma ubezpieczeń, a więc maksymalna kwota, jaką towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić na podstawie zawartej umowy w ramach danego ryzyka. 

Warto więc wybrać taką polisę na życie, która zapewni nam oraz naszym najbliższym pełne bezpieczeństwo w przypadku pojawienia się niepożądanych zdarzeń. Dlatego wysokość składki ubezpieczeniowej zawsze należy zestawić z danym zakresem ochrony. 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Kask obowiązkowy do 16. roku życia? Nadchodzą ważne zmiany dla użytkowników jednośladów 

Dzieci i młodzież do 16. roku życia mają obowiązkowo jeździć w kaskach – i to…

16 godzin ago

Jak działa ubezpieczenie na wypadek odwołania lub przerwania podróży? 

Niestety nieprzewidziane zdarzenia mogą pokrzyżować nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Jednak nie każdy wie, że dzięki…

2 dni ago

Motocyklem na wakacje? Sprawdź, czy masz odpowiednie ubezpieczenie 

Coraz więcej Polaków wyrusza na wakacyjne trasy motocyklem. Jednak zanim wsiądziemy na dwa kółka i…

2 dni ago

Raport społeczny PKO Ubezpieczenia: Jak czują się kobiety w Polsce? 

PKO Ubezpieczenia w swoim pierwszym raporcie społecznym pokazuje, jak kobiety w Polsce oceniają swój dobrostan.…

5 dni ago

Holiday Barometer 2025: Jak zmieniają się zwyczaje urlopowe Polaków i Europejczyków? 

Wyniki badania Holiday Barometer 2025 pokazują, że po latach niepewności związanej z pandemią Polacy i…

5 dni ago

Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown łączą siły 

Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown nawiązały współpracę, by nieść radość i wsparcie emocjonalne dzieciom przebywającym…

5 dni ago