Aktualności

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców – co zrobić, by płacić mniej?

Nie jest tajemnicą, że ubezpieczenie OC samochodu może być szczególnie kosztowne dla młodych i początkujących kierowców. Mimo tego, że obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przypisane jest do konkretnego pojazdu a nie jego właściciela, wiek ubezpieczonego ma istotne znaczenie przy kalkulacji składki OC. Zatem co zrobić, by płacić mniej za polisę OC? Podpowiadamy.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Wysokość składki za ubezpieczenie OC zależy od kilku parametrów, które są ustalane indywidualnie przez poszczególnych ubezpieczycieli a także od zakresu ochrony. Z tego też powodu cena polisy OC różni się w zależności od zakładu ubezpieczeń. Najczęściej pod uwagę bierze się takie czynniki jak:

  • markę i model samochodu,
  • pojemność silnika,
  • aktualny przebieg i wiek samochodu,
  • wiek użytkownika pojazdu i datę uzyskania przez niego prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania właściciela pojazdu,
  • stan cywilny i sytuację rodzinną kierowcy,
  • posiadane zniżki, czyli dotychczasowy przebieg ubezpieczenia.

Często upraszcza się mówiąc, że ubezpieczyciele uzależniają wysokość składki za ubezpieczenie OC od wieku kierowcy. Jednak dla towarzystwa ubezpieczeniowego ważny jest nie tylko wiek użytkownika, ale też jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdu. Wynika to z tego, że te dwa parametry wpływają na wielkość ryzyka związanego z potencjalnym spowodowaniem wypadku drogowego, którego kosztami będzie później obciążony ubezpieczyciel. Początkujący kierowcy często są sprawcami dużej ilości kolizji drogowych, dlatego też ubezpieczyciele do ceny OC doliczają również tzw. zwyżkę za wiek kierowcy.

Doświadczenie pokazuje, że najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zapłacą kierowcy w wieku od 18 do 19 lat, czyli te osoby, które prawo jazdy posiadają stosunkowo krótko. Koszt takiej polisy może być nawet dwuipółkrotnie wyższy niż składka OC za jaką zapłacą kierowcy, którzy ukończyli 30 lat. Warto również zwrócić uwagę na to, że każdy zakład ubezpieczeń samodzielnie ustala granicę, do której obowiązują zwyżki za wiek. Dlatego też w niektórych towarzystwach na zwyżkę mogą „załapać się” jeszcze kierowcy mający 28 lat.

I zawsze warto jest mieć na uwadze to, że ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, a kary za brak polisy OC mogą wiązać się z dużymi konsekwencjami finansowymi.

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców – co zrobić, by płacić mniej?

Na początku warto uściślić kim jest młody kierowca (w ogólnych warunkach ubezpieczenia można spotkać się także z pojęciem młodociany kierowca). Analizy pokazują, że prawie każdy zakład ubezpieczeń przyjmuje inną wykładnię tego terminu. Niemniej jednak najczęściej za młodego kierowcę uznaje się osobę, która nie przekroczyła 25. roku życia i posiada prawo jazdy przez okres krótszy niż 36 miesięcy. Ale uwaga! Można również znaleźć zapisy w OWU mówiące o tym, że młodociany kierowca to osoba w wieku np. 24, a nawet 23 lat.

Jak już wcześniej wspominaliśmy ubezpieczyciel przy kalkulacji składki za ubezpieczenie OC weźmie pod uwagę kilka czynników, nie tylko wiek, ale też jego dotychczasowy przebieg ubezpieczenia. Bowiem szczególne ważne jest to, czy młody kierowca spowodował już wcześniej wypadek samochodowy lub był sprawcą kolizji drogowej. Zatem co zrobić, by płacić mniej za ubezpieczenie OC dla młodych kierowców?  Okazuje się, że podczas zakupu pojazdu i negocjacji z ubezpieczycielem można wziąć pod uwagę kilka czynników, dzięki czemu za OC zapłacimy nawet kilkaset złotych mniej.

Przede wszystkim należy zdecydować się na zakup odpowiedniego samochodu. Ubezpieczyciele prowadzą statystyki dotyczące wypadkowości i awaryjności konkretnych marek i modeli pojazdów. I wynika z nich, że najtańsze OC młody kierowca zapłaci za niewielkie samochody takich marek, jak Renault, Skoda czy Toyota. Natomiast stosunkowo droższe będzie ubezpieczenie samochodów takich marek jak BMW, Audi czy Volkswagen.

Kolejnym czynnikiem branym pod uwagę przez ubezpieczycieli jest pojemność silnika, i im będzie ona wyższa tym droższa będzie propozycja ubezpieczenia OC. Kalkulacje pokazują, że za polisę OC w przypadku pojazdów z silnikiem o pojemności 1 l pod koniec 2019 r. płaciliśmy średnio około 540 zł, podczas gdy w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności 3 l już 940 zł.

Wpływ na wysokość składki OC ma także sytuacja zawodowa i rodzinna. Niektórzy ubezpieczyciele oferują tańsze polisy dla osób zatrudnionych, posiadających stałe źródło dochodu oraz premiują przedstawicieli niektórych zawodów np. osoby prowadzące gospodarstwo rolne. Nie bez znaczenia przy kalkulacji jest także to czy ktoś pozostaje w związku małżeńskim i posiada dzieci. Wynika to z oceny ryzyka, która wskazuje, że kierowcy mający na utrzymaniu rodzinę są w mniejszym stopniu skłonni do ryzykownych zachowań na drodze, a tym samym rzadziej są sprawcami kolizji.

Wielu ubezpieczycieli pozwala także na obniżenie ceny polisy OC poprzez skorzystanie z innych produktów ubezpieczeniowych np. zakup polisy na życie lub Autocasco. Wówczas młody kierowca nie tylko zyskuje dodatkową ochronę, ale też zapłaci mniej za ubezpieczenie OC.

Praktyka pokazuje też, że często młody kierowca rejestruje pojazd na inną osobę np. rodzica lub dziadka, a sam jest zgłoszony, jako współwłaściciel lub użytkownik. I chociaż takie rozwiązanie pozwala znacząco obniżyć cenę OC dla młodych kierowców, to niesie ze sobą spore ryzyko dla ubezpieczającego. Bowiem w przypadku spowodowania szkody wszyscy współwłaściciele muszą liczyć się z ryzykiem utraty zniżek OC na wszystkie pojazdy, jakie są przez nich użytkowane. Jest to szczególnie ważne dla tych rodziców i dziadków, którzy na co dzień korzystają również z innego samochodu.

Jak znaleźć tanie OC dla młodych kierowców?

Tak jak w przypadku innych ubezpieczeń, by znaleźć tanie ubezpieczenia OC warto porównać dostępne na rynku oferty. Tym bardziej, że ubezpieczyciele ustalają indywidualnie wysokość zwyżek za wiek, a także i inne parametry mające wpływ na ocenę ryzyka.

I pamiętajmy, że mimo tego, że perspektywa znalezienia najtańszego OC jest bardzo interesująca dla młodych osób to kierowanie się tylko ceną podczas zakupu ubezpieczenia OC może nie być dobrym rozwiązaniem, bowiem nieco tylko droższe polisy mogą zapewniać szerszy zakres ochrony np. ochronę zniżek.

Źródło: AXA

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago