Przegląd dyrektywy ubezpieczeń komunikacyjnych przeprowadzony właśnie przez Komisję Europejską zaowocował m.in. pomysłem doprecyzowania niektórych rozwiązań sprzed dziesięciu lat. Chodzi m.in. o to, by zobligować wszystkich ubezpieczycieli w Unii do kalkulacji składki z polisy OC, na podstawie historii ubezpieczenia, oraz wprowadzenie jednolitego formularza tego dokumentu w krajach Wspólnoty.
Przegląd dyrektywy ubezpieczeń komunikacyjnych przeprowadzony właśnie przez Komisję Europejską zaowocował m.in. pomysłem doprecyzowania niektórych rozwiązań sprzed dziesięciu lat, czyli wejścia w życie tej regulacji.
Unijni ubezpieczyciele zostaliby zobligowani do stosowania określonych zasad przy ubezpieczaniu OC pojazdów – w zakresie zniżek/zwyżek składki za bezwypadkową jazdę. I tak, jedna z propozycji KE zakłada wprowadzenie jednolitego formularza zaświadczenia o historii szkód z komunikacyjnej polisy OC. Firmy ubezpieczeniowe zaś, zobligowane miałyby być do uwzględniania tej historii – przy wyliczaniu składki dla danego kierowcy. Dziś towarzystwa nie mają takiego obowiązku. Najdalej idąca propozycja KE to obowiązek publikowania, przez unijne towarzystwa, sposobu naliczania bonusów za bezwypadkową jazdę. Chodzi o to, aby każdy potencjalny klient mógł się z nim zapoznać.
Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wyjaśnia: „ Propozycja wprowadzenia w Unii jednolitego formularza zaświadczenia o historii szkodowej jest dobrym pomysłem. Jego standaryzacja spowoduje, że dokument ten będzie rozpoznawalny we wszystkich krajach UE. Zobligowanie ubezpieczycieli do publikowania szczegółowych kryteriów systemu zniżek/zwyżek za bezszkodową jazdę – wydaje się już zbyt daleko idącą propozycją. Ogranicza ona bowiem swobodę działalności gospodarczej”.
Jak wynika zdanych UFG, zaświadczenie pobrało już blisko 60 tysięcy właścicieli pojazdów – a zainteresowanie to – stale rośnie. Dotychczas zrobiło to już blisko 60 tysięcy właścicieli pojazdów. Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 roku liczba pobrań wzrosła o 20 procent w relacji do statystyk z całego 2016 roku.
Wystarczy się zarejestrować na stronie www.ufg.pl i założyć konto. Pobranie historii jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce. Czasami zagraniczni ubezpieczyciele proszą o potwierdzenie autentyczności tych dokumentów: „Sporadycznie zdarzają się jednak sytuacje, gdy zagraniczny ubezpieczyciel dodatkowo prosi nas o potwierdzenie autentyczności zaświadczenia pobranego przez właściciela pojazdu ze strony Funduszu. W 70 procentach przypadków są to firmy z Niemiec, a w 20 procentach z Wielkiej Brytanii” – wyjaśnia Iwona Woźniak-Sadek, dyrektor Biura Obsługi Klienta UFG.
* historia ubezpieczenia i szkód obejmuje informacje o polisach OC wykupionych przez właściciela pojazdu. Informuje tez o wypadkach/szkodach spowodowanych przez danego kierowcę i wypłaconych z tego tytułu odszkodowaniach.
Żródło: www.prnews.pl
Liczba osób oszczędzających na emeryturę z TFI PZU wynosiła w połowie kwietnia ponad milion. Co…
Do wyzwań współczesnej gospodarki śmiało możemy zaliczyć zmiany klimatyczne. Wpływają one zarówno na życie codzienne,…
Pomimo tego, że jazda na rowerze to przyjemna i zdrowa forma aktywności to niestety czasami…
Nowy projekt edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Fundacji Zaczytani.org i Grupy PZU to innowacyjne narzędzie…
Compensa została wyróżniona za najciekawszą innowację w branży finansowej. Kapituła konkursu „Liderów Świata Bankowości i…
Unum wystartowało z nowym programem edukacyjnym „U lekarza”. Akcja ma za zadanie zwiększać świadomość zdrowotną…