Ile kosztuje obowiązkowe OC taksówki? Nie każdy wie, że wydatki na ubezpieczenie taxi mogą być nawet trzykrotnie wyższe niż w przypadku zakupu ubezpieczania dla pojazdu wykorzystywanego wyłącznie do celów prywatnych. Zatem czy taxi wystarczy zwykłe ubezpieczenie? Sprawdź poniżej.
Na mocy aktualnych przepisów prawa, każdy samochód, niezależnie od marki, typu czy sposobu użytkowania, musi posiadać ubezpieczenie OC. Taksówki nie stanowią tutaj wyjątku.
A dlatego, że są zaliczane do pojazdów szczególnego przeznaczenia (podobnie jak auta należące do szkół jazdy czy firm kurierskich) ich właściciele muszą liczyć się z wyższymi kosztami ubezpieczenia. Tym bardziej, że różnego rodzaju statystyki wskazują, że kierowcy pojazdów przeznaczonych do przewozu ludzi lub mienia są bardziej narażeni na wypadki komunikacyjne, co wiąże się z częstszą wypłatą odszkodowań przez ubezpieczycieli. Doświadczenie pokazuje też, że kierowcy taksówek przez wiele godzin dziennie eksploatują swój pojazd, regularnie podróżują w korkach, a do tego są narażeni na stres, duże zmęczenie i pośpiech – wszystko to zwiększa ryzyko kolizji lub wypadku.
Pamiętajmy zatem, że jeśli świadczymy klientom usługi przewozowe, musimy wykupić specjalne ubezpieczenie OC taksówki. Posiadanie zwykłej polisy nie jest wskazane przede wszystkim dlatego, że nawet jeden wypadek komunikacyjny może doprowadzić do tego, że ubezpieczyciel zażąda znacznej dopłaty do składki OC. Co więcej może odmówić wypłaty odszkodowania z AC.
Istotne jest to, by przed wykupieniem polisy dokładnie zapoznać się z danymi Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). To tam znajdziemy zapis mówiący o tym, że ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, które powstały w pojeździe wykorzystywanym np. do świadczenia usług transportowych.
Zatem ile kosztuje ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego jako taksówka? Obowiązkowa polisa taxi może być nawet trzykrotnie wyższa od OC pojazdu wykorzystywanego do celów prywatnych. Wynika to między innymi z takich czynników jak:
To ile zapłacimy za ubezpieczenie samochodu taxi zależy przede wszystkim od wymienionych wyżej czynników. Na cenę OC taxi wpływa to, w jakim jesteśmy wieku, jak długo posiadamy prawo jazdy czy w jakiej miejscowości świadczymy usługi przewozowe. Przed wykupieniem ubezpieczenia warto dokładnie porównać oferty albo skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który pomoże nam wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
Jednak czy można kupić tańsze ubezpieczenie taxi? Jest to zazwyczaj możliwe, gdy ubezpieczamy całą flotę pojazdów, a nie każdy z samochodów osobno – wówczas towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują o wiele bardziej korzystne warunki ubezpieczenia.
Warto podkreślić, że jeszcze do niedawna kierowcy świadczący usługi przewozu osób poprzez aplikację Uber mogli liczyć na nieco niższy koszt polisy OC niż taksówkarze. Wynikało to z tego, że część towarzystw ubezpieczeniowych wyróżniało dwie kategorie ubezpieczeń:
I mimo tego, że pozornie różnica wydaje się niewielka, jednak w praktyce jest ona znacząca. Okazuje się bowiem, że druga kategoria dotyczyła kierowców, którzy nie pracują na pełny etat i przewóz pasażerów traktują jako sposób na dodatkowy zarobek. Z tego powodu część firm ubezpieczeniowych oferowało im OC niższe niż w przypadku ubezpieczenia taxi. Zmieniło się to jednak w październiku 2020 r., kiedy to w życie weszła ustawa tzw. Lex Uber. Na mocy nowych przepisów, kierowcy Ubera, podobnie jak zawodowi taksówkarze, muszą posiadać specjalną licencję oraz odpowiednio oznakowany samochód służący do przewozu osób. Ujednolicenie zasad dla obu grup kierowców spowodowało, że ceny ubezpieczenia taxi oraz Ubera są obecnie na podobnym poziomie.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…