Aktualności

Ubezpieczenie turystyczne: Dlaczego EKUZ nie zawsze wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dostępna jest dla wszystkich osób uprawnionych do korzystania z placówek NFZ. Początkowo mało popularna – z roku na rok zyskiwała na popularności, by w ciągu dekady osiągnąć 2,8 mln wydanych kart. 

 
Kwiecień jest miesiącem, kiedy w oddziałach NFZ zaczyna się ruch związany z wydawaniem karty. Eksperci z branży ubezpieczeń przestrzegają jednak, aby przed wyjazdem dokupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne.
 

Dokument wydawany jest za darmo

 
Uprawnia do uzyskania pomocy medycznej w razie nagłego zachorowania lub wypadku we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Liechtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i na Islandii. O wydanie karty Polacy mogą wnioskować od 2005 roku. Z danych NFZ wynika, że w tym roku do Polaków trafiło już 588 tys. kart, a więc o 17% więcej niż w podobnym okresie minionego roku.
 

Dlaczego EKUZ zawsze wystarczy?

 
Dokument upoważnia nas do korzystania tylko i wyłącznie z publicznej służby zdrowia i dokładnie na tych samych zasadach co obywatele państwa w którym aktualnie się znajdujemy. Posiadacze karty nie dostaną też rekompensaty za bardziej zaawansowane zabiegi. W ramach EKUZ nie skorzystamy również z transportu medycznego, nie kupimy leków, a ewentualne koszty ratownictwa będziemy musieli pokrywać z własnej kieszeni.
 

Przed wyjazdem oprócz EKUZ warto mieć indywidualne ubezpieczenie turystyczne

 
Z uwagi na to, że EKUZ zapewnia tylko  pokrycie kosztów podstawowej opieki medycznej, a podczas wakacji znalezienie publicznego szpitala może być problematyczne, warto więc się „doubezpieczyć”. Aby polisa dawała realną ochronę podczas wyjazdu powinna składać się z: ubezpieczenia kosztów leczenia i kosztów akcji ratowniczej, ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, assistance w podróży z opcją transportu medycznego do kraju, ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej, ubezpieczenia sprzętu sportowego lub ubezpieczenie bagażu – w zależności od profilu wycieczki. W przypadku indywidualnej polisy, sami określimy zakres ubezpieczenia turystycznego oraz dostosujemy go do charakteru podróży i naszych potrzeb. Wybieramy też takie sumy ubezpieczenia, które w razie wypadku zagwarantują nam pokrycie wszelkich kosztów z tym związanych.
 

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago