Categories: Prawo

Ubezpieczenie turystyczne: Dlaczego EKUZ nie zawsze wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dostępna jest dla wszystkich osób uprawnionych do korzystania z placówek NFZ. Początkowo mało popularna – z roku na rok zyskiwała na popularności, by w ciągu dekady osiągnąć 2,8 mln wydanych kart. 

 
Kwiecień jest miesiącem, kiedy w oddziałach NFZ zaczyna się ruch związany z wydawaniem karty. Eksperci z branży ubezpieczeń przestrzegają jednak, aby przed wyjazdem dokupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne.
 

Dokument wydawany jest za darmo

 
Uprawnia do uzyskania pomocy medycznej w razie nagłego zachorowania lub wypadku we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Liechtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i na Islandii. O wydanie karty Polacy mogą wnioskować od 2005 roku. Z danych NFZ wynika, że w tym roku do Polaków trafiło już 588 tys. kart, a więc o 17% więcej niż w podobnym okresie minionego roku.
 

Dlaczego EKUZ zawsze wystarczy?

 
Dokument upoważnia nas do korzystania tylko i wyłącznie z publicznej służby zdrowia i dokładnie na tych samych zasadach co obywatele państwa w którym aktualnie się znajdujemy. Posiadacze karty nie dostaną też rekompensaty za bardziej zaawansowane zabiegi. W ramach EKUZ nie skorzystamy również z transportu medycznego, nie kupimy leków, a ewentualne koszty ratownictwa będziemy musieli pokrywać z własnej kieszeni.
 

Przed wyjazdem oprócz EKUZ warto mieć indywidualne ubezpieczenie turystyczne

 
Z uwagi na to, że EKUZ zapewnia tylko  pokrycie kosztów podstawowej opieki medycznej, a podczas wakacji znalezienie publicznego szpitala może być problematyczne, warto więc się „doubezpieczyć”. Aby polisa dawała realną ochronę podczas wyjazdu powinna składać się z: ubezpieczenia kosztów leczenia i kosztów akcji ratowniczej, ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, assistance w podróży z opcją transportu medycznego do kraju, ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej, ubezpieczenia sprzętu sportowego lub ubezpieczenie bagażu – w zależności od profilu wycieczki. W przypadku indywidualnej polisy, sami określimy zakres ubezpieczenia turystycznego oraz dostosujemy go do charakteru podróży i naszych potrzeb. Wybieramy też takie sumy ubezpieczenia, które w razie wypadku zagwarantują nam pokrycie wszelkich kosztów z tym związanych.
 

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

12 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

12 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

12 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

2 dni ago