Bezpieczeństwo

Ubezpieczenie turystyczne niezbędne podczas wyjazdu na narty

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty powinno być niezbędnym elementem każdej zimowej wyprawy. Ochrona powinna zawierać nie tylko pokrycie kosztów leczenia czy transportu medycznego, ale również ochronę OC jeśli narciarz wyrządzi szkody osobom trzecim.

Mondial Assistance: „Dobra polisa obejmuje pokrycie kosztów leczenia, pomocy w podróży i transportu oraz koszty ratownictwa”

Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance podkreśla, że ubezpieczenie turystyczne w porównaniu z kosztami na jakie jesteśmy narażeni podczas zimowych sportów, wcale nie jest drogie: „Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których pomoc ratowników górskich jest bezpłatna. Pamiętajmy, że w popularnych wśród Polaków Włoszech, Czechach, Słowacji i Austrii za akcję ratunkową płaci poszkodowana osoba. Jeśli zdarzy się, że interwencja będzie wymagała wykorzystania helikoptera ratunkowego, koszt może wynieść nawet kilka tysięcy euro”.

NFZ nie zwraca kosztów ratownictwa medycznego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dokument, który wydawany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pokrywa koszt leczenia nagłych przypadków podczas wyjazdów zagranicznych. Nie uchroni nas jednak przed innymi kosztami na które możemy być narażeni podczas wyjazdu na narty. „W każdym sezonie zimowym pomagamy osobom, które zostały zmuszone do skorzystania z helikoptera ratunkowego, za który NFZ nie zwraca pieniędzy. Zdarza się, że poszkodowanej osoby nie da się ewakuować w inny sposób. Karta pokrywa koszt leczenia w placówkach, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem naszego NFZ, i robi to na zasadach obowiązujących w danym kraju. W niektórych z nich może to oznaczać konieczność np. częściowej dopłaty do świadczeń” – dodaje Piotr Ruszowski.

Ważne jest, żeby polisa chroniła przed odpowiedzialnością cywilną, jeśli narciarz wyrządzi szkody

Suma gwarancyjna ubezpieczenia OC nie powinna być tu niższa niż 100 tys. zł. Dlaczego? Za leczenie narciarza potrąconego na zagranicznym stoku można zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych – jeśli do wypadku dojdzie z naszej winy. W takim przypadku możemy zostać obciążeni również kosztami leczenia i rehabilitacji. Koszty zatem mogą być wręcz gigantyczne.

Średni koszt transportu z Włoch ambulansem medycznym to 2,5 tys. euro

Podstawowa pomoc ambulatoryjna może sięgać nawet 2 tys. euro. W przypadku operacji i pobytu w szpitalu koszty są dużo wyższe.

Bardzo ważnym ryzykiem w ubezpieczaniu narciarskim są koszty ratownictwa

W ich zakres wchodzą: koszty poszukiwań udzielenia pomocy na miejscu zdarzenia, koszty transportu do najbliżej plackowi medycznej. Najczęściej służby ratownicze korzystają z toboganów (koszt 500 euro).

Źródło: www.rp.pl

Bartosz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Bartosz

Recent Posts

Jakie świadczenie w razie zachorowania na nowotwór złośliwy? 

W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…

24 godziny ago

Klienci Pekao mogą korzystać z nowego programu gwarancji 

Bank Pekao rozbudowuje swoją ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną transformację.…

1 dzień ago

Jak leczyliśmy się w 2024 roku ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych? 

Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń…

1 dzień ago

Jak ubezpieczyć garaż? 

Ubezpieczenie garażu nie zawsze wydaje się oczywiste. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że na rynku…

1 dzień ago

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

5 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

5 dni ago